Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи


Березень 13
12:08 2025

Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).

Текст документу можна завантажити за посиланням.

Це перший міжнародний договір, спрямований на захист професії адвоката, - прокоментували ухвалення конвенції на офіційному сайті РЄ. Рішення стало відповіддю на зростаючу кількість повідомлень про напади на адвокатську діяльність, зокрема у формі переслідувань, погроз, фізичних атак або втручання в здійснення професійних обов’язків (наприклад, створення перешкод для доступу до клієнтів).

Адвокати відіграють ключову роль у забезпеченні верховенства права та доступу до правосуддя для всіх, зокрема у відстоюванні прав людини. Тому суспільна довіра до системи правосуддя значною мірою залежить від ролі адвокатів.

Конвенція стосується як самих адвокатів, так і їхні професійні об’єднання, що відіграють важливу роль у захисті прав та інтересів адвокатів.

Так, сторони мають забезпечити, щоб національні правові та нормативні рамки гарантували незалежність і самоврядність професійних об'єднань. Вибори їхніх керівних органів повинні відбуватися відповідно до чинних правил і без зовнішнього втручання.

Професійні об'єднання можуть:

Держави повинні забезпечувати, аби професійні об'єднання своєчасно та ефективно залучалися до консультацій щодо пропозицій уряду щодо змін у законодавстві, процесуальних та адміністративних правилах, які безпосередньо впливають на професійну діяльність адвокатів та регулювання професії. Будь-яка вимога щодо членства в професійному об'єднанні не повинна перешкоджати адвокатам створювати та брати участь в інших об'єднаннях для захисту своїх професійних інтересів та діяльності.

Також документ містить положення щодо права на здійснення професійної діяльності, професійних прав, свободи вираження поглядів, професійної дисципліни, а також передбачає спеціальні заходи захисту адвокатів та їхніх об’єднань.

Відповідно до Конвенції, держави зобов’язані гарантувати, що адвокати можуть виконувати свої професійні обов’язки без загрози фізичних атак, погроз, переслідувань, залякувань або неправомірних перешкод чи втручання. Якщо такі дії можуть становити кримінальний злочин, Сторони мають проводити ефективне розслідування.

Конвенція буде відкрита для підписання 13 травня під час зустрічі міністрів закордонних справ Ради Європи в Люксембурзі.

Для набуття чинності документ має бути ратифікований щонайменше вісьмома країнами, шість із яких повинні бути членами Ради Європи. Дотримання положень Конвенції контролюватимуть експертна група та комітет Сторін.

Нагадаємо, у 2020 році Європейський комітет з правового співробітництва (European Committee on Legal Co-operation, CDCJ) дослідив можливі заходи забезпечення захисту адвокатів. Одним із них мав стати новий правовий інструмент, який би ґрунтувався на Рекомендації Комітету міністрів R(2000)21 про свободу здійснення адвокатської діяльності, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини. Аби реалізувати напрацювання, у 2022 році у складі CDCJ було утворено Комітет експертів з питань захисту адвокатів (CJ-AV), куди увійшли 15 фахівців з усієї Європи, в тому числі, з України.

Одним із розробників проекту конвенції був заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, який також був обраний віце-президентом CJ-AV.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Продовжено строк подання документів для добору кандидатів для висунення на обрання членом Європ...

Прочитайте повну статтю

2024: Рік трансформації АРМА, коли арештовані активи почали працювати на державу

Прочитайте повну статтю

Євгенія Кравчук: Вдосконалення правової бази із захисту наших культурних цінностей важливе для...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук провів зустріч з Міністром закордонних справ Нор...

Прочитайте повну статтю

8 міжрегіональних управлінь: підвищуємо ефективність без додаткових витрат

Прочитайте повну статтю

Вебінар: «Інституційний аудит 2024: результати, виклики, рекомендації»

Прочитайте повну статтю

Отримання паспорта після втрати: історія пані Вікторії

Прочитайте повну статтю

Незаконне перебування в Україні: у Рівному затримано іноземця

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь