Людмила Сугак та Олександр Банчук зустрілися із делегацією представників експертної спільноти США
28 жовтня 2024 року заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак та заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук провели зустріч із делегацією представників експертної спільноти США під час їх візиту в Україну. Метою зустрічі стало обговорення поточних питань, які виникають на шляху приведення у відповідність законодавства України до положень права ЄС, а також можливі кроки для надання підтримки з боку іноземних партнерів.
До складу американської делегації увійшли директор Інституту Маккейна Евелін Фаркас, старший директор програм глобальної демократії Інституту Маккейна Лаура Торнтон, координатор програм розвитку демократії Інституту Маккейна Джулія Еллінгс, старший радник і директор Центру Росії та Європи Інституту миру США Кетрін Дейл, старший директор Future Frontlines and Planetary Politics Фонду Нова Америка Кандес Рондо, голова Національного фонду за демократію Кеннет Уоллак, експерт Центру міжнародних досліджень Маріо Ейнауді Корнельського університету Томас Гарретт. Експерти представляють консервативні, ліберальні та позапартійні аналітичні установи.
Людмила Сугак поінформувала представників делегації, що Міністерство юстиції є головним координатором за переговорними розділами 23 «Верховенство права та основоположні права та свободи», 24 «Юстиція, свобода та безпека», що належать до кластера «Основи» (Fundamentals).
«Минулого місяця в цьому напрямі ми успішно завершили низку двосторонніх зустрічей за вказаними переговорними розділами та отримали позитивний зворотній зв’язок з боку Європейської Комісії щодо підготовлених презентацій та письмових матеріалів», — зазначила заступник Міністра юстиції.
Наразі триває робота над розробкою двох Дорожніх карт за сферами «Верховенство права» та «Функціонування демократичних інституцій». Дорожня карта за сферою «Верховенство права» охоплює змістовно питання переговорних розділів 23 «Судова влада та основоположні права» та 24 «Юстиція, свобода та безпека». Вона має містити у собі заходи, спрямовані на посилення інституційної спроможності, ефективності та незалежності судових, антикорупційних та правоохоронних органів, а також на забезпечення захисту та гарантування основоположних прав та свобод людини. Дорожня карта за сферою «Функціонування демократичних інституцій» охоплюватиме заходи, пов’язані із вільними і чесними виборами, роллю медіа у виборчих кампаніях, фінансуванням політичних партій та виборчих кампаній, прозорістю, підзвітністю та ефективністю Верховної Ради України, а також особливостями функціонування організацій громадянського суспільства.
Олександр Банчук відзначив, що дотримання консолідованої позиції у процесі координації діяльності разом з українськими та міжнародними експертами у сферах судової влади, антикорупційної політики та прав людини є одним із пріоритетних завдань відомства в ході підготовки до наступних двосторонніх зустрічей у рамках офіційного скринінгу стану імплементації актів права ЄС в законодавство України.
«Проведення демократичних реформ в умовах воєнного стану — один з найбільших викликів для України. Попри повномасштабну війну нашій державі вдалося зберегти стійкість державних інституцій», — підкреслив заступник Міністра юстиції. Він додатково зазначив, що незважаючи на всі виклики, при підготовці до двосторонніх зустрічей з Єврокомісією в межах скринінгу активно залучалися представники громадянського суспільства, а також провідні українські та міжнародні think-tanks (незалежні інституції з аналізу політики). За його словами, це сприятиме забезпеченню прозорості, інклюзивності та демократичного прийняття рішень.
Учасники погодилися, що налагодження співробітництва є важливим з огляду на забезпечення тривалого та сталого миру, а також проведення демократичних реформ. Українська сторона висловила вдячність американським колегам за підтримку та залученість у просуванні пріоритетних питань України в умовах війни.
Довідково
З огляду на початок скринінгу українського законодавства на відповідність до правових норм Європейського Союзу, і подальшого затвердження скринінгового звіту, який міститиме рекомендації Європейської Комісії за результатами двосторонніх зустрічей, наступним етапом переговорного процесу для Міністерства юстиції України буде фіналізування, погодження з Європейською Стороною та виконання двох Дорожніх карт за сферами «Верховенство права» та «Функціонування демократичних інституцій». Також Кабінет Міністрів України повинен розробити Дорожню карту за сферою «Реформа державного управління». Саме від цього буде залежати відкриття як переговорного кластеру «Основи», так і всіх інших кластерів у цілому.