м. Запоріжжя: акція «Зустрінемо Новий рік безпечно»
20 грудня на території Крутоярівського лісництва фахівці ДСНС спільно із співробітниками обласного управління лісового та мисливського господарства провели акцію «Зустрінемо Новий рік безпечно» за участі представників загальнонаціональних та регіональних медіа.
Мета акції не втрачає актуальності вже котрий рік поспіль, оскільки саме напередодні Нового року громадяни активізують свою діяльність у напрямку підготовки до святкування, і не підозрюють, що є ряд потенційних небезпек, які загрожують перетворити свято на надзвичайну подію.
Зазвичай, причинами пожеж, травмування та загибелі людей на них у цей період є: порушення правил пожежної безпеки під час обігріву помешкань, порушення правил експлуатації піротехнічних виробів, або необачне ставлення і нехтування правилами, що призводить до пожеж і травматизму; перенавантаження електромережі та використання несертифікованих пристроїв для декорування (гірлянд тощо).
Для того, щоб привернути увагу аудиторії до цих аспектів і вчасно запобігти біді шляхом навчання населення елементарним правилам безпеки, співробітники ДСНС разом із фахівцями управління вибухотехнічної служби Національної поліції провели майстер-клас для представників ЗМІ, у якому навчили журналістів розрізняти якісну піротехніку від несертифікованої, правильно обирати новорічні прикраси, на що звертати увагу під час використання феєрверків тощо. На спеціальному учбовому манекені фахівці продемонстрували ділянки тіла людини, які можуть зазнати пошкоджень під час неправильного використання піротехнічних виробів.
«На багатьох подібних виробах вказані вікові обмеження. Перед покупкою обов'язково перевірте дату виготовлення виробу, чи не пошкоджена упаковка або сам виріб. Піротехніку не можна зберігати біля опалювальних приладів. Ні в якому разі не розбирайте їх та не піддавайте механічним впливам. Пам’ятайте, що запуск петард, феєрверків, ракет забороняється проводити всередині приміщення, з балконів та поблизу житлових, господарських будівель або насаджень, відстань повинна сягати не менше 50 м. Не дозволяйте дітям самостійно запускати феєрверки, а самі під час запуску намагайтесь знаходитись на безпечній відстані», – застерегла начальниця відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС Юлія Баришева.
Заступник начальника відділу забезпечення вибухобезпеки №1 управління вибухотехнічної служби ГУ НП в Запорізькій області Олексій Микитич: «Випадки травмувань особливо частішають напередодні та під час новорічних свят. Наслідки недбалого поводження з піротехнікою – тяжкі травмування та смерть. Особливо небезпечні - петарди, які використовують неповнолітні, чим завдають великої шкоди своєму здоров’ю. Непоодинокі випадки, коли дорослі у стані алкогольного сп’яніння стають жертвами феєрверків, оскільки порушують правила їхнього використання. Тобто, окрім несертифікованої продукції, людський фактор в порушеннях експлуатації піротехніки і, як наслідок – травмування, залишається актуальним».
За словами медичного директора Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Запорізької обласної ради Наталії Дорошевої, останнім часом кількість звернень до швидкої, пов’язаних із травмуванням через необережне поводження з піротехнічними виробами, значно зменшилася. За новорічну ніч минулого року ця цифра склала близько 10 звернень. Зазвичай, під час запуску людина може травмуватися внаслідок трьох факторів: гучний звук, сам вибух та термічний вплив. Під час сильних уражень та травмування очей необхідно звернутися до лікувального закладу. Також, директор центру наголосила на тому, що під час новорічних свят служба екстреної допомоги буде працювати у посиленому режимі.
Після просвітницького блоку на учасників чекав практичний. Рятувальники запропонували журналістам самим прикрасити ялинку, а фахівці оголосили експертний висновок щодо правильного, з точки зору пожежної безпеки, декорування.
Усі присутні напередодні Новорічних та Різдвяних свят змогли висловити свої мрії та сподівання на прийдешній рік, створивши разом «Ялинку побажань».
Тож, аби омріяні зимові вихідні залишили по собі тільки приємні спогади та враження, не можна втрачати пильність та забувати про елементарні правила безпеки. Через засоби масової інформації рятувальники звернулися до громадян та озвучили основні правила улаштування ялинки та інших святкових прикрас.
Перш за все, господарям потрібно пам’ятати, що встановлення новорічної ялинки пов’язано з необхідністю суворого дотримання правил пожежної безпеки. Найменша необережність, порушення правил пожежної безпеки при використанні електричних гірлянд, застосування джерел відкритого вогню (свічок), або розпалювання бенгальських вогнів у приміщеннях, де встановлена ялинка, можуть призвести до пожежі.
Щоб уникнути пожежі у вашій оселі під час Новорічних свят, ялинку слід розмістити на стійкій основі: на підставці, в ємності з піском, так, щоб вона не перешкоджала виходу з приміщення та знаходилася на відстані не менше півметра від систем опалення, телевізорів, приймачів, магнітофонів або легкозаймистих матеріалів. Це робиться на той випадок, щоб при виникненні пожежі, полум'я не перекинулося на легкозаймисті речі.
Для прикрашання ялинки необхідно застосовувати електричні гірлянди лише заводського виготовлення. Не забувайте, що лампи гірлянди треба закріплювати надійно, бо при падінні від поштовху чи протягу вони можуть стати причиною пожежі. Обов'язково перевірте справність електричного дроту та його ізоляцію. В разі, якщо ви помітили певну несправність гірлянди: з'явилося миготіння лампочок, іскріння, сильне нагрівання дроту – негайно вимкніть її.
Також слід завжди пам'ятати, що хвоя сама по собі є легкозаймистою. Не слід прикрашати ялинку целулоїдними, паперовими іграшками, ватою та марлею, бо вони також можуть легко спалахнути. І звичайно ж, для прикрашання ялинки не можна використовувати свічки.
Що стосується використання бенгальських вогників, хлопавок, різноманітних піротехнічних засобів, феєрверків, застерігаємо, що користуватися ними в приміщенні категорично забороняється. Не можна влаштовувати всередині й різноманітні світлові ефекти за допомогою хімічних та інших пожежонебезпечних речовин. Окрім того, що ці засоби яскраві й ефектні, їхні іскри, які розлітаються в різні боки, можуть запалити хвою ялинки, папір, вату, а також одяг людей.
Особливу увагу під час святкування Нового року потрібно приділити дітям. У жодному разі не залишайте сірники, запальнички, бенгальські вогники та інші піротехнічні засоби у місцях, у яких їх легко зможе знайти дитина. Ніколи не дозволяйте малюкам бавитися з такими іграшками, бо це може коштувати їм здоров’я чи навіть життя!
При перших ознаках пожежі – не панікуйте. Спочатку треба визначити, що саме горить. Якщо це гірлянда – негайно вимкніть її з розетки. Палаючу ялинку необхідно залити водою або накрити змоченою у воді ковдрою. Пам’ятайте, при перших ознаках пожежі необхідно зателефонувати до служби порятунку «101». Рятувальники готові прийти вам на допомогу і у будні, і у свята.