Михайло Федоров на Міжнародному форумі з кібербезпеки: «Зараз триває перша у світі кібервійна»
«Попри велику кількість атак, ворогу не вдалося вплинути на обороноздатність держави та позбавити населення життєво важливих послуг. Ми змогли вистояти, тому що регулярно посилювали кіберстійкість, інвестували в цей напрям, працювали з міжнародними партнерами та залучали найкращих спеціалістів. Розробки у сфері кіберу такі ж важливі для сфери defense-tech, як і дрони, роботи та РЕБ. Тому ми робимо все для того, щоб в Україні народжувалися кіберінновації», — зазначив Михайло Федоров.
Міністр також розповів, що повномасштабне вторгнення росії розпочалося саме з кіберпростору: 14 січня 2022 року російські хакери атакували сайти держустанов. Відтоді зафіксували щонайменше 5 тисяч кіберінцидентів, пов’язаних з російськими кібератаками. Більшість із них — на урядові організації, центральні та місцеві органи влади, а також сектор безпеки і оборони.
Крім того, Михайло Федоров наголосив на необхідності посилювати співпрацю між усіма суб’єктами кібербезпеки, оновлювати законодавство відповідно до стандартів НАТО та забезпечувати якісне навчання спеціалістів з кіберзахисту в ЗВО.
Після форуму Михайло Федоров зустрівся з кіберкерівництвом США — послом з особливих доручень, питань кіберу і цифрової політики Державного Департаменту Натаніелем Фіком та главою Агенції з кібербезпеки та захисту інфраструктури (CISA) Джен Істерлі. На зустрічі також були присутні Посол США в Україні Бріджит Брінк та представники Місії USAID в Україні. Обговорили потреби посилювати надійність української цифрової інфраструктури, зокрема телекому.
Крім того, Михайло Федоров зустрівся з головою Держспецзвʼязку Юрієм Мироненком. На зустрічі обговорили коротко- та довгострокові потреби України у сфері кіберзахисту. Для цього в грудні 2023 року започаткували Талліннський механізм — інструмент співпраці 11 країн у кіберпросторі: України, Канади, Данії, Естонії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Польщі, Швеції, Великої Британії та США.
У межах Талліннського механізму координуватимуть допомогу Україні для підтримки та зміцнення національної кібербезпеки, захисту критичної інфраструктури й запобігання російським кіберопераціям. Перша координаційна зустріч відбудеться найближчим часом.