МВС PROважливе: що потрібно знати про встановлення опіки над майном осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Міністерство внутрішніх справ України в рубриці «МВС PROважливе» детально розповідає про заходи безпеки в умовах воєнного часу, алгоритми дій в разі надзвичайних ситуацій, потрібні контакти та напрями діяльності відомчих підрозділів – Нацполіції, ДСНС, Головного сервісного центру, Державної міграційної служби, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. В цьому матеріалі розказуємо про встановлення опіки над майном осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, визначає Закон України від 12.07.2018 № 2505-VIII «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» (далі – Закон №2505), відповідно до якого особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
З моменту внесення даних про особу, зниклу безвісти, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин над майном такої особи може бути встановлено опіку в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
Заходи для встановлення опіки над майном фізичної особи, зниклої безвісти за особливих обставин, вживаються нотаріусом шляхом проведення опису відповідного майна та призначення опікуна над таким майном.
Опікун над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, здійснює управління цим майном, а також забезпечує виконання зобов'язань такої особи за рахунок цього майна.
Хто може бути опікуном майна
Статтею 44 ЦК України передбачено, що за заявою заінтересованої особи або органу опіки та піклування нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до ухвалення судом рішення про визнання такої особи безвісно відсутньою.
В ЦК України поняття «заінтересована особа» не отримало свого тлумачення, його розкриває Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, згідно з яким нотаріус призначає опікуном над майном особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, фізичну особу з повною цивільною дієздатністю (за письмовою згодою), зокрема з числа близьких родичів або членів сім'ї відповідної особи, або орган опіки та піклування.
Термін «близький родич або член сім'ї» вживається у значенні, наведеному у Законі №2505, де визначено, що близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
При цьому, вбачається, що Порядок не обмежує коло заінтересованих осіб виключно наведеними категоріями та на передбачає примату черговості, а основним критерієм у визначенні наявності заінтересованості є конкретна майнова залежність та майновий інтерес у взаємовідносинах із особою зниклою безвісти за особливих обставин.
Зміст опіки над майном
Частинами третьою та четвертою статті 44 Цивільного Кодексу України передбачено, що опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або фізичної особи, місце перебування якої невідоме:
У разі якщо особа, яка зникла безвісти за особливих обставин, з'явилася або одержано відомості про місце її перебування і ця інформація буде підтвердженою відміткою у Реєстрі, нотаріус припиняє опіку над майном такої особи.
Що необхідно для встановлення опіки над майном
Звернутися до нотаріуса із заявою про встановлення опіки над майном особи, яка зникла безвісти за особливих обставин.
Окрім того, нотаріусу треба надати низку документів, які підтверджують право заявника стати опікуном відповідного майна, такі як:
Процедура встановлення опіки над майном
Запровадження безпосереднього доступу нотаріусів до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин має на меті недопущення випадків встановлення опіки над майном особи, яка не зникала, чи після втрати/зміни нею відповідного статусу, зокрема з підстави появи особи, одержання відомостей про місце її перебування, оголошення померлою/встановлення факту смерті, а також для запобігання виникненню випадків встановлення опіки щодо майна особи, над яким вже призначено опікуна.
До уваги нотаріусів! До дня надання доступу нотаріусам до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зокрема надання їм можливості пошуку інформації про вже призначеного опікуна, рекомендуємо нотаріусам з’ясовувати у зацікавлених осіб, які звернулися до нотаріуса за встановленням опіки – чи не призначений вже опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин та роз’яснювати зміст статті 27 Закону України «Про нотаріат» і правові наслідки приховування відповідної інформації. Про це доцільно зазначати у заяві заінтересованої особи, яка звертається за встановленням опіки.
В попередніх матеріалах рубрики “МВС PROважливе” розповідалося про дії, які необхідно здійснити, якщо особа зникла безвісти за особливих обставин, як убезпечитися від шахраїв рідним військовослужбовців, які зникли безвісти, алгоритм прийняття до громадянства України деяких категорій іноземців, соціальний захист працівників та ветеранів системи МВС, а також про мінну безпеку
Департамент комунікацій МВС за матеріалами Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин