На Харківщині тривають 70-річні випробування гібридів дуба
Для отримання рослин із новим поєднанням властивостей використовують один із основних методів селекції рослин – гібридизацію. Загальновідомі сорти сільськогосподарських рослин отримані саме цим шляхом. З 30-х років минулого сторіччя цей метод використовується співробітниками УкрНДІЛГА для отримання гібридів деревних рослин, зокрема дуба високої продуктивності та стійкості.
За результатами спостережень за гібридами та їхніми потомствами у 1993 р. чотири найкращі з них було включено до Державного реєстру сортів рослин України. Це – "Дуб Висоцького" (дуб великопиляковий × дуб звичайний), "Дуб Мічуріна", "Дуб Тімірязєва" (дуб великопиляковий × дуб великоплодий), "Дуб Комарова" (дуб великопиляковий × дуб білий).
Нині тривають дослідження гібридів дуба та їхніх потомств другого і третього поколінь. Один із унікальних об’єктів – лісосмуга, в якій ростуть 71-річні потомства "Дуба Мічуріна", "Дуба Тімірязєва" та гібриди між дубами великопиляковим, великоплодим, бореальним і звичайним, розташовано на території Харківського державного біотехнологічного університету.
За результатами комплексного оцінювання, проведеного тут у 2021 р., потомство дуба Тімірязєва, а також гібриди від запилення дуба великопилякового сумішшю пилку дуба великоплодого і бореального та сумішшю пилку 4-х видів набрали найбільшу кількість балів за інтенсивністю росту, прямизною стовбурів і стійкістю до несприятливих чинників довкілля, зокрема до посухи. Цікаво, серед шести варіантів три виявилися перспективними для створення захисних насаджень в умовах Лівобережного Лісостепу України.
Водночас попередньо відібрані кращі дерева для подальшого розмноження та створення постійної лісонасінної бази.