Наближається 23 серпня – день, в який ми щорічно з 2004 року вшановуємо в Україні один з трьох ключових державних символів – синьо-жовтий стяг


Серпень 21
15:09 2024

Наш національний символ! Символ нашої української ідентичності та  боротьби за волю! Символом нашої нескореності, опору та єдності під час теперішнього супротиву російській агресії.

Важливо знати і пам’ятати вікову історію утвердження нашого національного символу. Синьо-жовте поєднання утвердилося як українські національні кольори ще під час європейської «Весни народів» у 19 столітті. Але загалом ця символіка з нами зі значно давніших часів.

Поєднання блакитного тла та жовтого малюнку зустрічається в символіці українських населених пунктів, починаючи з часів Русі. Козаки використовували синє тло та малювали жовті хрести, небесні світила та зброю на полкових і сотенних знаменах.

Під час хвилі європейських революцій 1848 року, названої «Весна народів», синьо-жовтий стяг утвердився вже як прапор українського народу. Тоді, у червні 1848-го, таке знамено вперше підняли над ратушею у Львові.

На Наддніпрянщину, яка була в складі російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років. А вже за десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.

Після втрати незалежної української держави синьо-жовтий прапор залишався символом національної боротьби та спроб відновити державність у різних регіонах України. Навіть в радянській Україні були спроби піднести національний прапор, проте вони переслідувалися КГБ.

А 4 вересня 1991 року національний синьо-жовтий прапор замайорів над Верховною Радою України. І за кілька місяців, 28 січня 1992-го, ВРУ офіційно затвердила його Державним Прапором України.

Відтоді український прапор піднімали над Еверестом. Він майорів на зустріч антарктичним вітрам на станції «Академік Вернадський». Літав у космос з Леонідом Каденюком. Вертолітним ронделем на фюзеляжі пролітав над смарагдовими джунглями Конго в складі миротворчої місії. Піднімався на п’єдестал разом з олімпійськими чемпіонами, починаючи з 1996 року. Стрічками майорів на куртках і рюкзаках протестувальників під час Революції гідності. Нескорено йшов на зустріч солоним вітрам та російським окупантам на тральщику «Черкаси» в Криму.

Сьогодні наш прапор – з нашими військовими на їхніх плечових шевронах, у рюкзаках та на позиціях. Вони бережно підписують його своїми позивними побратимам на пам’ять. Прапор грає важливу роль у підтриманні морального духу наших військових та цивільного населення.

Він майорить над вільними і звільненими містами України. У багатьох українських містах та селах, незважаючи на постійні обстріли та загрози, підняті українські прапори свідчать про непохитність місцевого населення та їхню готовність чинити опір. Багато українців бачать у ньому не просто національний символ, а й уособлення надії на перемогу та майбутнє відновлення країни, а українці на окупованих територіях чекають, коли він знову з гордістю розвіватиметься у їхніх містах, селищах та селах.

Синьо-жовтий прапор став також символом міжнародної солідарності з Україною. Його використовують під час демонстрацій та акцій на підтримку України по всьому світу. У багатьох країнах, зокрема в Європі та Північній Америці, громадські будівлі підсвічуються в синьо-жовтих кольорах. Інтернет та соціальні мережі наповнені зображеннями прапора як символу опору, які поширюють небайдужі люди з різних країн, показуючи таким чином свою підтримку українському народові.

Сьогодні наш синьо-жовтий прапор став більше, ніж просто державним символом — він перетворився на потужний інструмент об'єднання, спротиву та символу надії для мільйонів українців і прихильників України по всьому світу!

*матеріали підготовлено за підтримки Українського інституту національної пам'яті

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

В Ізмаїлі відкрили меморіальну дошку на честь гвардійця В’ячеслава Кулі

Прочитайте повну статтю

У Верховній Раді України відбулася зустріч керівництва Парламенту та голів депутатських фракцій...

Прочитайте повну статтю

Естафету Різдвяних колядок приймає Вінницький ліцей МВС

Прочитайте повну статтю

Кабінет Міністрів України схвалив два законопроєкти, розроблені МВС України, щодо вдосконалення...

Прочитайте повну статтю

Обстріл Харкова ворожими безпілотниками: 8 постраждалих, серед них - дитина

Прочитайте повну статтю

Прикордонники вирушили до Саудівської Аравії на підтримку Олександра Усика

Прочитайте повну статтю

Обстріли Донеччини: 1 людина загинула, 8 поранених

Прочитайте повну статтю

«З фронту – в чемпіони»: Гвардієць Віталій Верес

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь