Надходження митних платежів до Держбюджету в 2024 році демонструють суттєве зростання
За результатами митного оформлення здійснених українським бізнесом та громадянами зовнішньоекономічних операцій з товарами, митні органи у лютому 2024 року перерахували до державного бюджету 39,8 млрд грн митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на Державну митну службу України.
У порівнянні з надходженнями лютого 2023 року, обсяги перерахування до державної скарбниці податків від оподаткування зовнішньоекономічної діяльності зросли на 6,4 млрд грн.
В цілому з початку 2024 року до Державного бюджету перераховано понад 87,1 млрд грн митних платежів.
Тимчасове розблокування пунктів пропуску на україно-польській ділянці кордону у січні та на початку лютого поточного року сприяло збільшенню обсягів ввезення товарів та відповідних надходжень податків.
Проте, відновлення блокування кордону польськими протестувальниками у лютому створює не лише суттєві перепони для здійснення зовнішньоекономічної діяльності, а й підвищує ризики у виконанні дохідної частини бюджету за податками, які адмініструються митними органами.
Саме блокування кордону стало основною причиною зниження динаміки обсягів оподаткованого імпорту товарів в Україну (у порівнянні з січнем 2024 року фізичні обсяги імпорту товарів у лютому практично не змінились). Розрахункові недонадходження митних платежів від блокування кордону на українсько-польській ділянці кордону склали 7,7 млрд грн.
Водночас зміни в обсягах імпорту окремих бюджетоформуючих товарів (нафтопродуктів, газів нафтових, добрив, вугілля та коксу) поряд із коливанням світових цін на них також стали одним із основних стримуючих факторів зростання бази оподаткування імпортованих товарів.
Серед інших факторів, які негативно вплинули на рівень надходжень митних платежів у лютому 2024 року:
• збільшення обсягів пільг зі сплати митних платежів при митному оформленні імпорту товарів оборонного призначення (+2,7 млрд грн) та електромобілів (+0,5 млрд грн)
• відставання середнього офіційного курсу долара США від «бюджетного» – розрахункові недонадходження податків у звітному періоді склали близько 2,9 млрд гривень.
• зменшення, у порівнянні з лютим 2023 року, вартості окремих видів нафтопродуктів (бензинів дизпалива, газів нафтових та добрив) – розрахункові недонадходження ПДВ у звітному періоді склали близько 1,8 млрд гривень.
Таким чином при зростанні «фізичних» обсягів імпорту на 18%, обсяги сплачених митних платежів зросли «в доларовому» еквіваленті на 17%.
Серед основних бюджетоформуючих товарів суттєве збільшення надходжень митних платежів у лютому 2024 року, у порівнянні з лютим 2023 року, відбулось при імпорті:
• нафтопродуктів (бензину, дизпалива) – на 3 635 млн грн;
• автомобілів легкових – на 1 381 млн грн;
• вугілля кам'яного – на 339 млн грн;
• автомобілів вантажних – на 218 млн грн;
• лікарських засобів – на 192 млн грн;
• добрив з 2-3 поживними елементами N, P, K – на 142 млн грн;
• феросплавів – на 120 млн грн;
• пультів, панелей, розподільних щитів – на 110 млн грн;
• коксу і напівкоксу; вугілля ретортного – на 109 млн грн.