Нарада щодо впровадження моделі «Барнахус»
У четвер, 12 жовтня, у Міністерстві юстиції відбулась нарада щодо впровадження в Україні центрів захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства, за моделлю «Барнахус».
У заході взяли участь заступник Міністра юстиції, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, заступник Міністра соціальної політики України, Назар Танасишин; керівниця програм захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Ван Чі Пхам; директор Координаційного центру з надання правової допомоги, Олександр Баранов; начальниця Департаменту захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора, Юлія Усенко; заступниця начальника Департаменту захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора, Олеся Волошина; заступниця директорки МБФ «Українська фундація громадського здоров'я» Анна Саєнко; представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова та інші.
Відкриваючи нараду голова МКР подякував усім причетним до впровадження моделі в Україні сторонам та національним і міжнародним партнерам та підкреслив важливість і успішність злагодженої роботи зацікавлених сторін. При цьому він відзначив, що в країні працює вже сім центрів Барнахус, що вже дає змогу опрацювати досвід, отриманий під час підготовки та імплементації.
«Ми активно працюємо вже протягом декількох років і вже досягли вражаючих результатів. При цьому ми всі вчимось чомусь новому, і у різних регіонів – різний досвід. Коли ми бачимо звернення з того чи іншого питання стосовно Барнахусів, ми маємо реагувати. Наша задача полягає також у тому, щоб зібрати і поділитись цим досвідом, щоб рухатись вперед у найефективніший спосіб», — зазначив Олександр Банчук.
Учасники обговорили низку питань:
● залучення психологів до процесуальних дій, які проводяться в Барнахусах за участю дітей, та їхню подальшу професійну підготовку;
● підготовку координаторів діяльності Барнахусів;
● роль прокурорів під час допиту/опитування неповнолітніх у Барнахусах;
● технічне забезпечення Барнахусів, яке дозволило б проводити всі процесуальні дії за міжнародними стандартами.
Після обговорення було прийнято рішення, що зацікавлені сторони ініціюють регулярні зустрічі у тематичних групах, що дозволить більш детально проробити проблемні питання та вдосконалити вже існуючі процеси з метою зробити їх більш ефективними.
Крім того, було прийнято рішення про проведення заходу за участю всіх зацікавлених сторін, а також команд Барнахусів, який матиме на меті всеохоплюючий обмін досвідом, труднощами, з якими довелось зіткнутися, а також найкращими практиками, що роблять роботу більш ефективною.
Керівник Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Ван Чі Пхам, підкреслила, що під час імплементації моделі «Барнахус» необхідно також враховувати довгострокове бачення роботи центрів, щоб зробити її сталою.
Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною Радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні UNICEF Ukraine.
Для довідки:
Центр захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус»), надає комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну й інші види допомоги та послуги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Діяльність Центру спрямовується на дітей віком до 18 років.
Протягом останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі Барнахус, і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення. Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується UNICEF Ukraine.
Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/narada-u-ramkah-diyalnosti-robochoi-grupi-z-pidtrimki-vprovadjennya-modeli-barnahus-v-ukraini-kiiv-12-jovtnya-2023-roku