Наталія Алюшина наголосила на важливості підготовки публічних службовців, готових до післявоєнного відновлення країни

Питання правосуддя перехідного періоду є надзвичайно актуальним як в умовах війни, так і в період відновлення. Впровадження практик та інструментів правосуддя перехідного періоду сприятиме відновленню порушених прав, покаранню винних у злочинах та досягненню стійкого миру в Україні. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час конференції «Роль правосуддя перехідного періоду в Україні: національний та місцевий виміри».
«Вже зараз маємо готувати публічних службовців національного та місцевого рівнів, готових до післявоєнного відновлення країни. Важлива передумова – розуміння ними значення правосуддя перехідного періоду у цьому процесі. Це передбачено, у тому числі й Стратегією деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території», - зауважила Голова Агентства.
Наразі вже розроблено онлайн курс із перехідного правосуддя, що включає сім спеціалізованих навчальних модулів. Курс розміщено на онлайн платформі Вищої школи публічного управління та відкрито для усіх бажаючих.
Підготовлено 16 тренерів для реалізації програм підвищення кваліфікації з питань перехідного правосуддя.
Розроблено дві програми підвищення кваліфікації:
За цими програмами навчалися близько 200 публічних службовців. У поточному році реалізація програм продовжується.
У 2024 році учасниками тренінгів з перехідного правосуддя стали держслужбовці з деокупованих територій, а саме: Запорізької, Сумської, Херсонської та Харківської областей.
«Сьогоднішня конференція об’єднала представників різних інституцій та організацій. Це підтверджує значущість правосуддя перехідного періоду для нашої держави», - резюмувала Наталія Алюшина.
Захід організовано НАДС, Вищою школою публічного управління за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні, МЗС Нідерландів, Гаазької академії місцевого самоврядування, незалежної неурядової організації «UpRights». В рамках конференції відбулося декілька тематичних панелей, присвячених питанням правосуддя перехідного періоду в Україні, підтримки та компенсації для потерпілих, документування для цілей притягнення до відповідальності та меморіалізації.
Додамо, що НАДС має багаторічний досвід співпраці з Гаазькою академією місцевого самоврядування. З 2018 року спільно опрацьовується питання доброчесності та посилення практик належного врядування в українських державних установах. Організовано низку тренінгів з питань розробки та впровадження політики доброчесності у публічному секторі, а також тренінгів для тренерів.