Наталія Ткаченко: В умовах війни запит на проведення експертиз з боку правоохоронних органів підвищився у зв’язку з розслідуванням воєнних злочинів рф
Директор Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України Наталія Ткаченко провела зустріч із британськими експертами з питань науково-дослідних експертиз – Фрезером Вейлі та Лінзі Лефорт.
Метою зустрічі стало обговорення питань щодо здійснення судової експертизи, експертного забезпечення правосуддя в Україні, ролі судової експертизи у розслідуванні воєнних злочинів, а також розширення можливостей для проведення судово-медичних експертиз та досліджень, зокрема щодо накопичення даних для Міжнародного кримінального суду.
Також участь у зустрічі взяли представники Посольства Великої Британії в Україні, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. Бокаріуса» та Науково-дослідного центру незалежних судових експертиз.
Наталія Ткаченко поінформувала британських колег про те, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема в частині експертного забезпечення правосуддя. Вона зазначила, що законом України «Про судову експертизу» на Мін’юст покладено обов’язок з ведення державного Реєстру атестованих судових експертів. Реєстр включає в себе відомості про атестованих судових експертів Міністерства юстиції України, МОЗ, МВС, Міноборони, СБУ та ДПСУ.
Крім того, в системі державних реєстрів України існує Реєстр методик проведення судових експертиз, ведення якого покладається на Міністерство юстиції України. Він є офіційною електронною базою даних, що ведеться з метою створення інформаційного фонду про наявність методик проведення судових експертиз, які атестовані та рекомендовані до впровадження в експертну практику.
«В умовах війни запит на проведення експертиз з боку правоохоронних органів підвищився у зв’язку з розслідуванням воєнних злочинів рф. Так, серед іншого, ми здійснюємо експертизу зброї та озброєнь, які потрапляють на територію України, і ці матеріали надходять до наших установ для дослідження в рамках кримінальних проваджень, – підкреслила Директор Департаменту. – На сьогодні до нашої системи входить 7 науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України. Наразі саме проведення криміналістичних експертиз є ключовим напрямом роботи фахівців. Окрім того, значний обсяг складають економічні та інженерно-технічні експертизи».
За її словами, за таких умов підтримка міжнародних партнерів є критично важливою: «На початку війни ми отримали допомогу партнерів з Проєкту ЄС «Право-Justice» – комплекти 3d-сканерів для проведення експертиз на місцях воєнних злочинів, що значно спростило роботу експертів».
На завершення зустрічі сторони домовилися розглянути можливі напрями співпраці, про обмін інформацією та визначення конкретних кроків для вирішення викликів, пов’язаних з повномасштабним військовим вторгненням росії в Україну.