Навіщо аграріям право розпоряджатися водою – Роман Лещенко
В Україні площа зрошуваних земель за часи незалежності значно скоротилася і це не може не відобразитися на врожайності й ціні сільськогосподарської продукції. Загалом в державі обліковується 2 млн 178 тис. га зрошуваних земель, але по факту у 2020 році зрошували лише 551,4 тис. га.
Серед найважливіших причин скорочення зрошуваних площ міністр агрополітики Роман Лещенко у матеріалі для видання “Економічна Правда” називає привласнення і розкрадання інфраструктури після розпаду СРСР, застаріле обладнання, високу вартість електроенергії за полив та відсутність коштів у держави на ремонтування чи будівництво нових об’єктів інфраструктури.
“Все це разом робить меліоровані землі проблемними, в той час як у всьому світі зрошувані землі дорожчі за ті, що не зрошують.Урожайність сільськогосподарських культур, вирощених з гідротехнічною меліорацією, перевищує урожайність культур на землях без поливу в 2 – 2,5 рази. Але з поточним станом управління українські аграрії і землевласники не можуть впливати на рішення про експлуатацію інфраструктури, її ремонту чи заміни обладнання”, – пояснює Роман Лещенко.
Мінагрополітики закликає ВРУ підтримати законопроєкт № 5202-д, яким буде створено умови для функціонування в Україні об’єднань водокористувачів з передачею їм об’єктів меліоративних систем нижчного рівня.
“Аграрій, який буде певний у тому, що вкладені кошти працюватимуть на його прибуток, буде інвестувати в нове енергоефективне обладнання, оскільки у перспективі це швидко окупиться і зменшить плату за електроенергію. У підсумку передача інфраструктури під ОВК підвищить ефективність сільського господарства та зменшить витрати держави на адміністрування системи меліорації”, – додає міністр.
Більше про те, чому важливо реформувати галузь меліорації та передати аграріям право розпоряджатися водним ресурсом, читайте у матеріалі за посиланням.