НАЗК презентувало регіональним активістам низку антикорупційних інструментів
Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) взяли участь у форумі «Підзвітність влади: дієві інструменти для регіональних активістів та журналістів», який об’єднав понад 80 представників регіональних медіа та громадських організацій з 25 українських міст.
Під час відкриття форуму заступник Голови НАЗК Ярослав Любченко зазначив, що всі інструменти, які пропонує Національне агентство, орієнтовані на інтереси держави та громадян. Агентство розглядає цифровізацію бізнес-процесів у державі як один із пріоритетів побудови доброчесного середовища. НАЗК вже створило та розвиває багато інструментів, які забезпечують прозорість влади й дають громадськості можливості для її ефективного контролю. При цьому Любченко нагадав, що в Державній антикорупційній програмі (ДАП) передбачено створення ще 63 діджитал-продуктів, котрі суттєво мінімізують корупційні ризики у багатьох сферах.
В межах тематичних сесій представники профільних напрямів НАЗК детально представили концепції та потенціал окремих інструментів.
Зокрема, керівниця напряму запобігання корупційним ризикам в сканкційній політиці НАЗК Агія Загребельська розповіла регіональним активістам про інформаційно-аналітичні можливості унікального порталу «Війна і санкції», який сьогодні охоплює списки підсанкційних осіб, перелік кандидатів на санкції, інформацію про міжнародні компанії-спонсори війни та артоб’єкти у власності росіян.
З особливостями інституту викривання та функціонуванням Єдиного порталу повідомлень викривачів учасників форуму ознайомила керівниця відповідного напряму НАЗК Анастасія Ренкас. Спікерка пояснила умови набуття статусу викривача та наголосила на зручності й безпечності користування Порталом, який має надійну систему захисту персональних даних. Представниця НАЗК зауважила, що за допомогою цього каналу громадяни мають змогу долучитись до протидії конкретним проявам корупції.
Володимир Харченко, очільник підрозділу узагальнення даних про корупцію та протидію їй, презентував алгоритм роботи інформаційної системи моніторингу Державної антикорупційної програми. Завдяки системі журналісти й активісти можуть ретельно відстежити прогрес виконання заходів ДАП кожним із понад 100 органів-виконавців у 15 сферах, найбільш уражених корупцією. Також для громадськості передбачено опцію надання відгуків про якість реалізації кожного заходу.
Керівник напряму проведення моніторингу способу життя Дмитро Соколов розкрив механізм фінансового контролю посадовців, зокрема основні етапи дослідження статків та відповідальність за їх незаконне походження. Окрему увагу було приділено тому, які дані слід вказати у зверненні до НАЗК, щоб Агентство почало моніторинг способу життя або проведення повної перевірки декларації певного посадовця.
Про основні завдання комунікаційної стратегії із запобігання корупції на наступні два роки учасників заходу поінформувала керівниця комунікацій НАЗК Олена Конопля. Вона зазначила, що мета комунікаційної політики Національного агентства полягає у зміні фокусу суспільно-політичного дискурсу з покарання на попередження та усунення передумов для корупційних практик, у тому числі шляхом популяризації стратегій доброчесної поведінки. Представників регіональних медіа було запрошено до співпраці в межах реалізації інформаційних кампаній, передбачених ДАП.
Важливо, що кожен із описаних механізмів набуває особливої актуальності як інструмент забезпечення прозорої та ефективної відбудови країни, що триває у більшості регіонів.
Зі свого боку, активісти озвучили низку позицій та рекомендацій щодо діяльності НАЗК, які будуть враховуватись при подальшому вдосконаленні антикорупційної політики.
Форум організовано «Інститутом висвітлення війни та миру» (IWPR) за підтримки Посольства Королівства Норвегія та Представництва Європейського Союзу в Україні.