НАЗК закликає не допустити вихолощення інституту електронного декларування


Квітень 28
15:03 2023

Національне агентство з питань запобігання корупції попереджає про ризики, які несуть деякі ініціативи законодавців щодо часткової автоматизації процесу заповнення декларації та «спрощення» її форми, а також про небезпеки зволікання з відновленням декларування.

НАЗК занепокоєне спробами вихолостити інститут електронного декларування і відновити його в такому вигляді, що він може втратити свій сенс. Про це заявив заступник Голови Агентства Андрій Вишневський під час Антикорупційного форуму, організованого Асоціацією адвокатів України і присвяченого особливостям антикорупційної практики під впливом війни.

За словами Андрія Вишневського, хід робочих консультацій, які сьогодні відбуваються, насамперед, по лінії парламенту, викликають тривогу.

«Небезпека захована в Меморандумі з МВФ. Як відомо, до кінця липня парламент має ухвалити закон про повернення декларування, а до кінця жовтня відновити саме декларування з урахуванням часткової автоматизації процесу заповнення декларації. Але є один нюанс у формулюваннях зобов‘язань України, який нас турбує. У Меморандумі сказано, що ця автоматизація має допомогти заповнити спрощену декларацію. Диявол, зазвичай, ховається в деталях. Що таке спрощена декларація, які межі і глибина цього спрощення? Адже декларування має сенс лише тоді, коли у декларації є, насамперед, ті дані, аналіз яких дозволяє виявляти необгрунтовані активи та випадки незаконного збагачення», –  наголосив Андрій Вишневський.

Щодо подальшого зволікання з відновленням декларування, то воно, за словами заступника Голови НАЗК, також несе великі загрози. Адже разом з призупинкою обов’язку подавати декларації було призупинено й конкурсний відбір на державну службу, а також проведення спеціальних перевірок кандидатів на посади. Це означає, що під час воєнного стану на публічну службу приходять люди, стосовно яких необхідні запобіжні заходи не проводяться. У тих з них, хто вступає на державну службу вперше, немає жодної декларації, у тому числі так званої «нульової», поданої до вступу на державну службу, з якою потім можна було б порівнювати наступні деклараціі.

«Наразі в Україну надходить і, сподіваємось, буде надходити багато ресурсів для відновлення, і розпоряджаються ними ті  посадовці, які не пройшли відповідних перевірок та не декларували майновий стан. Це суттєво підвищує корупційні ризики і розширює вікно можливостей для незаконного збагачення. Тому питання відновлення декларування з адекватним обсягом даних, що декларуються, потрібно вирішувати негайно», – заявив Андрій Вишневський.

Нагадаємо, що обов’язок декларувати доходи, активи і видатки для публічних службовців був призупинений в перший тиждень повномасштабного вторгнення.

Антикорупційний форум, що пройшов 27 квітня в Києві, був організований Асоціацією адвокатів України і присвячений особливостям антикорупційної практики під впливом війни. В його роботі взяли участь представники законодавчої гілки влади, НАЗК, Офісу Генерального прокурора, Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, Міністерства юстиції та адвокатури.

Повну трансляцію заходу можна подивитись за посиланням.

Посилання скопійовано

Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Голова Держрибагентства з робочим візитом відвідав Житомирську область

Прочитайте повну статтю

Урядом приведено у відповідність процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб...

Прочитайте повну статтю

Між болем і порятунком: як працюють гвардійські медики в стабілізаційних пунктах

Прочитайте повну статтю

Керівництво Верховної Ради України на чолі з Головою Русланом Стефанчуком провело зустріч із де...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук повідомив про результати пленарного засідання 14...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України на пленарному засіданні 9 січня прийняла три Закони, два законопроекти і...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла Закон щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналіст...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект щодо зміни найменування місцевих загальни...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь