Неякісний ремонт обладнання та помилкові дії персоналу теплоелектростанцій – основні причини технологічних порушень на низці ТЕС, – Держенергонагляд
Фахівці Держенергонагляду у складі комісій з розслідування технологічних порушень (далі – комісії) провели розслідування щодо з’ясування причин аварійної зупинки блоків низки ТЕС. Заходи здійснювались відповідно до листа секретаря РНБО від 25.10.2021 щодо виконання завдань, визначених пунктом 1 «Про стан справ в енергетичній сфері», та після забезпечення представникам Держенергонагляду безперешкодного доступу до обладнання енергоблоків ТЕС: ст. № 2, 4, 6, 7, 9, 11 Бурштинської ТЕС; ст. № 7, 8 Добротвірської ТЕС; ст. № 1, 4 Ладижинської ТЕС АТ «ДТЕК Західенерго»; ст. № 4, 6, 7 Курахівської ТЕС ТОВ «ДТЕК Східенерго»; ст. № 4 Трипільська ТЕС «ПАТ «Центренерго»; ст. № 10 Придніпровської ТЕС; ст. № 2 Запорізької ТЕС та ст. № 1, № 3 Криворізької ТЕС АТ «ДТЕК «Дніпроенерго».
Крім того, Держенергонагляд відповідними листами поінформував Службу безпеки України та ПрАТ «НЕК «Укренерго» про ініціативу залучення їх представників до роботи зазначених комісій.
У ході розслідування було оглянуто обладнання енергоблоків ТЕС. За результатами заходів комісіями складено та підписано 20 актів з розслідування технологічних порушень на енергоблоках:
Бурштинської ТЕС «ДТЕК Західенерго»:
Курахівської ТЕС «ДТЕК Східенерго»:
Добротвірської ТЕС АТ «ДТЕК Західенерго»:
Криворізька ТЕС АТ «ДТЕК «Дніпроенерго»:
Ладижинська ТЕС АТ «ДТЕК Західенерго»:
Трипільська ТЕС ПАТ «Центренерго»:
Придніпровська ТЕС АТ «ДТЕК «Дніпроенерго»:
Запорізька ТЕС АТ «ДТЕК «Дніпроенерго»:
Розслідування технологічних порушень показали, що основними причинами їх виникнення та розвитку стали неякісний ремонт обладнання і помилкові дії персоналу теплоелектростанцій під час експлуатації обладнання. Зокрема, основні порушення, що призвели до аварійної зупинки блоків:
• пошкодження трубних елементів поверхонь нагріву через корозію металу;
• дефекти зварних з’єднань на поверхнях нагріву;
• довготривалий перегрів металу труб на поверхнях нагріву котлів.
Нагадаємо, 2 листопада за інформацією оператора системи передачі НЕК «Укренерго» змушено активовано аварійну допомогу з енергосистем інших країн. Причиною дефіциту потужності стала підвищена аварійність на енергоблоках ТЕС у період сезонного зростання споживання електричної енергії.
Водночас зазначаємо, що на ТЕЦ-5 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго» представників Держенергонагляду, ПрАТ «НЕК «Укренерго» та СБУ не було допущено до розслідування технологічного порушення. Наразі на виконання доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 22.11.2021 стосовно здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктами господарювання, які провадять господарську діяльність, пов’язану з виробництвом електричної енергії, вимог законодавства у сфері електроенергетики Держенергонагляд проводить позапланову перевірку ТЕЦ-5 СП «Київські ТЕЦ» КП «Київтеплоенерго» за участю представників ПрАТ «НЕК «Укренерго» та СБУ.