НКЦПФР розробила та подала до Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики законопроєкт, який вирішить проблему клієнтів з Фрідом Фінанс Україна
Для вирішення складної ситуації, що стосується клієнтів ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» та їх заблокованих коштів, НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) підготувала законопроєкт, який вносить зміни до трьох Законів України – про санкції, про депозитарну систему та про ринки капіталу, і вже відправила його на розгляд народним депутатам.
Комісія, як і анонсувала у липні цього року, у співпраці з Національним банком, Національним депозитарієм України, Розрахунковим центром та МРГ (Міжвідомчою робочою групою з питань реалізації санкційної політики) при КМУ розробили проєкт змін до чинного законодавства, який системно вирішить проблему з клієнтами «Фрідом Фінанс Україна». Адже негайне анулювання ліцензії, про яке так гучно закликали Комісію, не вирішить проблему, а лише погіршить. Оскільки професійний учасник ринку перестане звітувати перед регулятором і держава втратить контроль над ситуацією в цілому.
Зазначимо, що працюючи в рамках засідання МРГ, було прийнято протокольне доручення про перевірку всіх клієнтів «Фрідом Фінанс Україна» щодо їх пов’язаності з санкційними особами. В опрацюванні цієї ситуації важливий фаховий підхід, адже активи не повинні повернутись до клієнтів, пов’язаних з громадянами російської федерації, республіки білорусь, підсанкційними громадянами інших країн, зокрема і України. Додатково було рекомендовано відправити проєкт для оцінки у НАЗК, що і було зроблено на початку цього тижня.
У розробленому Комісією законопроєкті мова йде про зміни до Закону про санкції в частині можливості регламентувати дії з активами клієнтів підсанкційного професійного учасника ринків капіталу, до Закону про депозитарну систему та Закону про ринки капіталу. Оскільки саме ці питання наразі не врегулюванні на рівні санкційного закону. Також змінами визначається можливість для комерційного банку, в якому відкрито рахунок підсанкційної особи, здійснити перерахування коштів її клієнтів до установ, через які відбуватиметься повернення таких коштів (Національний депозитарій, Національний банк та Розрахунковий центр).
Важливо, що законопроєкт не змінює порядок застосування санкцій до юридичної особи та не впливає на державну санкційну політику. Він стосуються лише питань щодо активів клієнтів та встановлює чіткий перелік дій, строки їх виконання для кожного з залучених учасників цього процесу.
Керівництво Комісії неодноразово наголошувало, що єдиним вирішенням проблеми з клієнтами «Фрідом Фінанс Україна» є зміни до чинного законодавства. Тож попри гучні звинувачення у бездіяльності, Комісія маючи незалежну експертну думку та підтримку фахових інституцій запропонувала дієвий механізм виходу з цієї ситуації. Надалі все залежить від бачення народних депутатів та їх волі на швидкі законодавчі зміни, які так необхідні для наших постраждалих громадян.
Нагадаємо, що минулого року РНБО наклало санкції на ТОВ «Фрідом Фінанс Україна», як на юридичну особу, що надає фінансові послуги. Таких прецедентів на фінансовому ринку в Україні ще не було. В результаті склалася ситуація, коли кошти та цінні папери клієнтів були заблоковані на рахунках української юридичної особи, а механізму їх повернення законодавством не передбачалось.