В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?


Січень 10
18:06 2025

З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).

9 січня набрав чинності Закон від 18.12.2024 № 4156-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп)». Журналісти «Суспільного» обговорили його основні положення та ризики для українського бізнесу з головою Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрієм Шабельніковим.

У Законі «Про боротьбу з тероризмом» зʼявилася стаття, присвячена переліку терористичних організацій (груп). Порядок його формування та ведення визначатиме Служба безпеки України.

До Переліку включатимуть терористичні організації (групи), які здійснюють терористичну діяльність на території України та (або) за її межами та створюють загрозу національній безпеці України, незалежно від наявності чи відсутності в них статусу юридичної особи, їх реєстрації уповноваженими органами України чи іноземних держав.

Включення терористичної організації (групи) до Переліку здійснюватиметься на підставі відомостей, сформованих міжнародними організаціями, або виявлення факту існування таких організацій та груп чи звʼязку з ними.

Факти встановлюватимуться:

Включення організації (групи) до Переліку, так само як і виключення з нього, здійснюватиме Антитерористичний центр при СБУ. Такі дії або бездіяльність можуть бути оскаржені в судовому порядку.

А.Шабельніков наголосив, що закон є важливим інструментом боротьби з тероризмом. Але водночас може створити серйозні виклики для бізнесу. «Сформований перелік терористичних організацій, без сумніву, стане ефективним засобом для протидії загрозам національній безпеці. Проте, як будь-який новий правовий механізм, він несе певні ризики для бізнес-середовища, особливо якщо його застосування буде непрозорим або необґрунтованим», – підкреслив він.

Однією з ключових загроз для бізнесу може стати неправомірне або помилкове внесення юридичних осіб чи партнерів компаній до реєстру терористичних організацій. Це може призвести до блокування активів підприємств або фізичних осіб, які співпрацювали з організаціями, включеними до переліку, зриву міжнародних угод через репутаційні ризики, адміністративного тиску на компанії, які потенційно можуть бути пов'язані з фігурантами реєстру.

«Для багатьох підприємців нововведення може стати викликом, адже навіть підозра у зв’язках з організаціями з переліку терористичних може завдати репутаційної та фінансової шкоди. Тут важливо, щоб законодавство було чітким, а застосування реєстру – прозорим та обґрунтованим», – зазначив представник НААУ.

Він також звернув увагу на необхідність детального регулювання процесу формування переліку. За його словами, доцільно залучати представників бізнес-спільноти та незалежних експертів для обговорення правил функціонування реєстру, аби мінімізувати ризики для добросовісних підприємців.

«Будь-яке нове законодавство, пов’язане із безпекою, має враховувати можливі наслідки для економіки. Якщо цього не зробити, ми ризикуємо посилити недовіру бізнесу до держави, що у нинішніх умовах є неприпустимим», – резюмував А.Шабельніков.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

МВС та ОБСЄ посилюють співпрацю у розшуку зниклих дітей за особливих обставин

Прочитайте повну статтю

Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Прочитайте повну статтю

«Україна має великі сподівання на головування Польщі в Раді ЄС для відкриття перших переговорни...

Прочитайте повну статтю

«В Україні побудують Центр підготовки саперів», – Ігор Клименко

Прочитайте повну статтю

«Покровськ ми не віддамо, це наша земля». Піхотинці бригади «Червона Калина» показали латвійськ...

Прочитайте повну статтю

В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?

Прочитайте повну статтю

Понад 411 млн. грн. у бюджети: внесок Міграційної служби Закарпаття

Прочитайте повну статтю

В УДМС Хмельниччини запроваджено ряд онлайн-навчань для працівників територіальних підрозділів...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь