Нова Стратегія розвитку фінансового сектору: протистояння викликам війни у фінансовому секторі та підтримання відновлення економіки України
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Міністерство фінансів України затвердили нову Стратегію розвитку фінансового сектору України (далі – Стратегія).
Цей документ встановлює актуальні пріоритети та цілі розвитку фінансового сектору, сфокусовані на спротиві російській агресії та відновленні країни. Його розроблення передбачене Меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом.
«Наша спільна глобальна мета - це забезпечення стабільності фінансової системи та відновлення країни. Фонд гарантування вкладів є ключовим учасником системи фінансової безпеки країни, який в умовах повномасштабної війни зумів продемонструвати стійкість та ефективність. Ми вжили низку заходів, що сприяли зміцненню довіри до банківської системи. Зокрема, впроваджено стовідсоткові гарантії за вкладами, створено систему дистанційних виплат та забезпечено безперебійний доступ вкладників до їхніх коштів. Серед завдань, що стоять перед системою гарантування вкладів і які відображені у Стратегії, - подальша реалізація євроінтеграційних процесів, розвиток комплексної системи врегулювання неплатоспроможності, поширення гарантій на небанківські фінансові установи тощо», – заявила директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут.
Стратегія передбачає, що спільні дії регуляторів та Фонду гарантування вкладів у фінансовому секторі будуть спрямовані на досягнення п’яти таких стратегічних цілей:
Передбачені Стратегією заходи умовно поділено на короткострокові заходи, спрямовані на забезпечення стабільності, недопущення погіршення ситуації у фінансовому секторі та економіці загалом; і на середньострокові заходи, що стануть основою майбутньої відбудови та зростання економіки.
Стратегія визначає майбутні пріоритети фінансової системи, до яких належать, зокрема, відновлення, розвиток фінансового сектору та забезпечення безперервності його роботи, поступове згортання надзвичайних пруденційних заходів, діагностика банківських активів, моніторинг та вирішення проблеми непрацюючих кредитів, створення комплексної системи оздоровлення та виведення з ринку неспроможних учасників, запровадження системи раннього реагування на проблемність фінансових установ. За сприятливих і стійких макроекономічних умов передбачається поступова лібералізація фінансових ринків та повернення монетарної політики до режиму інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом.
Незважаючи на війну, Стратегія констатує потребу в продовженні технологічного розвитку фінансових послуг як необхідної передумови для подальшого розширення фінансової інклюзії та забезпечення кібербезпеки. Важливими також є заходи з відновлення фінансової інфраструктури на деокупованих територіях, забезпечення безбар’єрності та інклюзивності фінансового сектору.
Особливу увагу в Стратегії приділено імплементації європейського законодавства та кращої світової практики у сферах регулювання та нагляду за фінансовим сектором, врегулювання неплатоспроможності та виведення з ринку учасників фінансових установ. У фокусі уваги – набуття режиму внутрішнього ринку з ЄС у сфері фінансових послуг, адже безумовним спільним пріоритетом усіх учасників, які доєднались до виконання Стратегії, є рух до вступу України до ЄС.
Оскільки умови війни зумовлюють високу загальну невизначеність, нова Стратегія є безстроковою. Систематично аналізуючи вплив зовнішнього середовища, регулятори та Фонд гарантування вкладів будуть уточнювати спільні плани з досягнення цілей Стратегії та працювати над їх реалізацією стільки часу, скільки потребуватиметься. У зв’язку з цим Стратегія також закріплює короткий перелік ключових індикаторів, важливих у короткостроковій перспективі під час повномасштабної війни, який надалі за потреби буде актуалізовано.
Довідково. Рада з фінансової стабільності, у межах якої співпрацювали регулятори з розроблення нової Стратегії розвитку фінансового сектору України, схвалила її на засіданні 19 липня 2023 року.
Стратегія також затверджена розпорядчими актами установ-розробників, зокрема рішенням Виконавчої дирекції від 03 серпня 2023 року №954.
Нова Стратегія посяде місце попередньої, розрахованої на розвиток фінансового сектору до 2025 року.
Підготовка Стратегії до оприлюднення здійснювалася за підтримки Проєкту USAID «Реформування фінансового сектору».
ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ