Обсяг конкурентних закупівель в Україні зріс з 616,8 мільярда у 2023 році до 841 мільярда гривень у 2024 році
Минулого року замовники за результатами конкурентних закупівель уклали договорів на 789,5 млрд грн. Також збільшилась і участь бізнесу – з 2,03 пропозицій на торги у 2023 році до 2,38 пропозиції у 2024 році.
«Українська система публічних закупівель демонструє надзвичайну стійкість та ефективність навіть в умовах війни. Сума укладених угод через державний маркетплейс Prozorro Market зросла майже в 5 разів – до 67,3 мільярда гривень. А економія для бюджету за чотири роки роботи цього інструменту перевищила 11,4 мільярда гривень. Важливо, що високий рівень конкурентності закупівель зберігається у прифронтових областях. Наприклад, у 2024 році 77% закупівель відбулися конкурентно у Запорізькій області, 63% - у Харківській. Ми далі працюємо над удосконаленням системи, прагнучи зробити її максимально доступною для учасників та ефективною з точки зору інтересів держави», - зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Для оборонного сектора у 2024 році у Prozorro запроваджено інноваційний механізм рамкової угоди. Вона поєднує прозорість та конкурентність закупівлі, але водночас «приховує» чутливу інформацію про виробників. Обсяг конкурентних закупівель в оборонній сфері за 2023-2024 роки також зріс більше, ніж вдвічі – з 60 до 168,4 мільярда гривень.
Минулого року на Prozorro пройшли унікальні тендери: перший тендер на закупівлю вітчизняних FPV-дронів, перший тендер на розмінування сільгоспземель. Відбулися перші тендери за правилами організатора, які враховують вимоги міжнародних організацій до проведення закупівель. У 2024 році за цією процедурою укладено договорів на понад 700 млн гривень. Серед них – закупівля автономних зарядних станцій для лікарень за кошти Світового банку та відновлення водопровідних і електричних мереж за кошти Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«У 2024 році ДП “Прозорро” реалізувало низку розробок з автоматизації та диджиталізації закупівельних процедур, зокрема електронний контрактинг, електронні кваліфікаційні критерії за статтею 16 Закону “Про публічні закупівлі”, запуск англійської версії сайту Prozorro, та інші, що не лише оптимізувало процеси, а й забезпечило прозору взаємодію між державою та бізнесом», – підкреслив генеральний директор ДП “Прозорро” Микола Ткаченко.
Також минулого року система Prozorro інтегрувалась з Державою цифровою екосистемою управління відновленням (DREAM), яка забезпечує ефективне відстеження закупівель, пов’язаних із відбудовою України. Також Prozorro під'єдналась до «Трембіти» — системи, що створює зв'язок між державними реєстрами та їхніми інформаційними системами та реалізує механізми захищеного обміну даними. У 2025 році відбуватиметься подальша інтеграція Prozorro з державними реєстрами та системами для спрощення роботи замовників та постачальників.
Детальний звіт щодо результатів сфери публічних закупівель України за 2024 рік доступний за посиланням.