Очільник ФДМУ Рустем Умєров виступив на міжнародному форумі REBUILDING UKRAINE WITH THE PRIVATE SECTOR: International Investment Fair
Голова Фонду державного майна України Рустем Умєров взяв участь у міжнародному форумі, організованому Ukraine Invest.
Під час свого виступу Рустем Умєров закликав інвестувати у відбудову України та зазначив, що Фонд держмайна має намір перетворитися на Український Суверенний Фонд та переймати досвід інших країн в управлінні державними активами та інвестуванні.
Повний текст виступу Рустема Умєрова
Ми, як Україна, надовго потрапили у фокус цілого світу як новий лідер, як нація, що перемагає. Ми не тільки витримали перший удар, але й завдали серію ударів у відповідь. Після перемоги Україна буде епіцентром економічного зростання. Ми вже робимо внесок у продовольчу безпеку світу, ми вже є драйвером світової військово-промислової індустрії. І найближчі роки Україна буде головним будівельним майданчиком світу. В нас, українців, є рідкісний актив – це сміливість, винахідливість, креативність.
Щодо сектору прямих іноземних інвестицій, який складає $1,6 трлн. Натомість ми, на жаль, за цілих 10 років отримали менше $30 млрд прямих іноземних інвестицій.
Зараз відбуваються великі зміни у самій архітектурі інвестицій, через різні речі та емісію трильйонів доларів та євро у розвинутих країнах. Там немає інвестицій або можливостей, які можуть приносити відсотки дохідності.
Дохідність інвестицій в розвинутих країнах менша, ніж зараз може бути в Україні. Є інфляція, питання прибутку. Ми бачимо, що є тренди, які можуть бути залучені в Україну і в цьому інституційні інвестори, такі як суверенні фонди, інфраструктурні фонди, пенсійні фонди, які керують трильйонами доларів. Раніше ці інвестори не бачили Україну. Раніше нас не було на радарі великих гравців. Зараз ми, як Україна, працюємо над цим, і хочемо щоб Україна потрапила до стратегій найбільших фондів світу. Що Україна може запропонувати світові?
Це відновлення України, відновлення займе щонайменше трильйон доларів. В нас багато чого зруйновано, мабуть у нас з’являться нові міста та індустрії, ми не будемо будувати старі заводи. Ми збудуємо новітні підприємства. Ми – в центрі Європи, ми – зростаючий ринок, на жаль, не emergen market ми emergency market.
При цьому оцінка вартості всього українського бізнесу зараз знаходиться на мінімумі як в приватному, так і державному секторі. І в нас, на жаль, дуже мінімальні мультиплікаторами. З одного боку, і з іншого це означає величезний потенціал для зростання.
Щодо залучення інвестицій та створення національного багатства Україна, які є стратегічні завдання:
1.Ми повинні включити усі наявні ресурси у процес підприємницької діяльності. Усі засоби виробництва мають стати на службу підприємцеві. Ніщо не може простоювати.
2.Ми повинні створити виробництва з глибокої переробки наших природних ресурсів всередині держави. Це ключ до економіки з високою доданою вартістю. 3.Ми повинні інтегруватися у світовий розподіл праці, відкривши нові ринки, індустрії та технології.
Що ми, як Фонд держмайна України, можемо зробити для інтеграції України у світову архітектуру інвестицій?
Зараз йде зміна ставлення до державної власності. Ми хочемо бути єдиним центром управління державною власністю. Сьогодні державне майно розкидано по 96 органах управління. В результаті держава не має оцінки реальної вартості того, що їй належить.
Найкращі державні підприємства, природні багатства і ліцензії на користування цими багатствами – це національний скарб. На цьому ґрунті можуть і мають постати нові лідери економіки. Ми їх називаємо Національними чемпіонами.
Ці Національні чемпіони мають стати зразком корпоративного управління згідно зі світовими стандартами. Магнітом для талантів та кузнею кадрів інвестиційного та корпоративного управління. Решта державного майна має бути приватизована на аукціонах, щоб дати інструменти для діяльності малого та середнього бізнесу, що у свою чергу забезпечить можливості для його розвитку.
В цілому ці всі рішення позбавлять інвестиційний сектор зайвої бюрократії, дозволять постати ефективному управлінню та залучать справді великі капітали.
Щодо створення Суверенного Фонду України
Іноді ми виходимо в ефір та кажемо, що з Фонду державного майна ми зробимо ефективного керівника державними активами і, також, створимо Суверенний Фонд. Консолідація державних активів дозволить створити Суверенний Фонд та співпрацювати з іншими суверенними фондами або інвестиційними фондами. Співпраця з суверенними фондами наших союзників – це наш шанс залучити великі інвестиції вже зараз. Наші партнери вірять в майбутнє України і розуміють неминучість нашої перемоги та відновлення. Відповідно – готові інвестувати в нашу державу.
Наразі, Фонд активно консультується з міжнародними партнерами щодо створення Українського Суверенного Фонду по управлінню державними активами.
Користуючись нагодою, хотів би запросити всіх долучитися до цієї ініціативи. Ваші ідеї цінні для мене. Буду радий поспілкуватися про це докладно.
Створення і розвиток такого гравця, як Український Суверенний Фонд –це магніт для інвестицій, що є метою нашої команди.
Щодо питання приватизації
Ми зробили рестарт приватизації у 2022 році – це важливий крок до відновлення бізнес-активності в Україні, зміцнення економічної безпеки нашої держави.
Приватизація потрібна для розвитку економіки, залучення інвестицій. Інакше держмайно і надалі втрачатиме вартість, а держава – гроші.
Наші перші цьогорічні аукціони продемонстрували наявність попиту на ринку, бізнес живий, і український бізнес готовий інвестувати. Ми ставимо собі чіткий графік, прагнемо завершити приватизацію якнайскоріше.
З усіма наявними об’єктами можна ознайомитися на сайті privatization.gov.ua .