Очільники Мінфіну України та Мінфіну Італії обговорили бюджетну підтримку України у 2025 році
9 жовтня Міністр фінансів України Сергій Марченко зустрівся із Міністром економіки та фінансів Джанкарло Джорджетті. Зустріч відбулась у рамках засідання Керівного комітету Української Платформи Донорів у місті Рим, Італія.
Сторони підсумували результати 11-го засідання Керівного комітету Української Платформи Донорів. Цього разу у фокусі уваги – проєкт держбюджету-2025, забезпечення України необхідними ресурсами у наступному році, а також впровадження реформи Управління публічними інвестиціями (PIM).
Міністр фінансів України відзначив особистий внесок Джанкарло Джорджетті у підтримку України, а також подякував Уряду та громадянам Італії за допомогу від початку повномасштабного вторгнення росії.
“Комплексна допомога Італії разом із захистом інтересів України на міжнародній арені, передусім під час головування Італії у G7, стали потужним внеском у спроможність України протистояти ворогу. Вдячний за розуміння наших потреб та переконаний, що подальша співпраця у програмах, які реалізуються із країнами G7 та ЄС, допоможе забезпечити макрофінансову стабільність, економічний розвиток та відновлення нашої країни”, – зазначив Сергій Марченко.
Від початку повномасштабного вторгнення Італія надала Україні понад 320 млн євро прямої бюджетної підтримки.
Також Італія відіграла значну роль у започаткуванні фінансового інструменту ЄС Ukraine Facility на 2024-2027 роки. В цьому контексті було обговорено впровадження Україною умов визначених у Плані України. До кінця поточного року Україна може отримати 4 млрд євро, за умови виконання всіх індикаторів до кінця третього кварталу.
Нещодавно Єврокомісія оголосила пропозицію надати Україні макрофінансову допомогу (MFA) обсягом до 35 млрд євро на 2024-2025 роки, що погашатиметься виключно за рахунок майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів рф в ЄС. Це рішення є частиною ініціативи G7 щодо механізму ERA. Пропозиція вже була підтримана країнами ЄС та погоджена Радою ЄС.
“Ми цінуємо активну позицію країн ЄС, зокрема Італії, у пошуку механізмів спрямування знерухомлених російських активів Україні. Ці кошти мають стати внеском у забезпечення першочергових військових та соціальних потреб. Країна-агресор має заплатити за збитки, які було завдано Україні. Використання прибутків є одним із таких способів”, – додав Міністр фінансів України.
Заморожені активи центрального банку росії в ЄС сягають 210 млрд євро і становлять більшість таких знерухомлених активів у всьому світі. Залежно від рівня відсоткових ставок, доходи від цих активів наразі оцінюються у 2,5-3 млрд євро на рік.
Сергій Марченко також подякував Уряду Італії за рішення прийняти наступну Конференцію з питань відновлення України, яка відбудеться 2025 року.