Олександр Банчук презентував Європейській комісії ключові реформи у сфері правового захисту громадянського суспільства
Впровадження ефективних засобів захисту прав громадянського суспільства, зокрема правозахисників та журналістів, є невід'ємним атрибутом будь-якої демократичної держави. Про це заявив заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук під час двосторонньої зустрічі Україна-ЄС щодо зміцнення демократичних інституцій.
«Захист прав громадянського суспільства, зокрема журналістів та правозахисників, є одним із ключових аспектів побудови демократії. Ми повинні створити ефективні механізми, які б забезпечували правову допомогу й захист тих, хто відстоює свободу слова та права людини», — підкреслив Олександр Банчук.
Говорячи про механізми правового захисту, заступник Міністра відзначив, що у травні 2024 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України разом із правозахисною платформою «Human Rights Platform» започаткували ініціативу з надання безкоштовної правничої допомоги журналістам та медійникам. Ця ініціатива передбачає правову підтримку редакцій і журналістів у цивільних, адміністративних та кримінальних справах, представництво їхніх інтересів у Європейському суді з прав людини, а також підготовку юридичних документів, письмові консультації та правовий супровід під час реалізації Закону України «Про медіа».
Олександр Банчук також звернув увагу на створення 8 квітня 2024 року Координаційного комітету при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України для впровадження в Україні кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення». Комітет працюватиме над оцінкою викликів, що стоять перед журналістами, та над визначенням шляхів забезпечення їхньої безпеки в умовах воєнного стану.
Крім того, Україна планує до 2027 року гармонізувати своє законодавство з Директивою ЄС 2024/1069 Європейського Парламенту та Ради від 11 квітня 2024 року про захист осіб, які беруть участь у громадському житті, від явно необґрунтованих позовів або неправомірних судових розглядів. Також передбачається вдосконалення правової бази для захисту громадських активістів та медіа.
Нагадуємо, Українська делегація під головуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністра юстиції України Ольги Стефанішиної бере участь у третьому раунді двосторонніх зустрічей між Україною та Європейською Комісією в межах офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС, що є частиною переговорного процесу вступу до ЄС.