Олександр Банчук: Залучення громадськості допоможе пришвидшити реалізацію конкретних строків та заходів на виконання рекомендацій Європейської комісії в процесі євроінтеграції
Заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук виступив під час панельної дискусії «Права людини та основоположні свободи» протягом презентації ключових висновків з Тіньового звіту щодо розділу 23 «Правосуддя та основоположні права» та Другої двосторонньої сесії Україна-ЄС щодо розділу 23 (Кластер 1 «Основи процесу вступу до ЄС»).
Протягом дискусії учасники обговорили низку питань, серед яких:
У своєму виступі заступник Міністра юстиції зосередив увагу на тому, що основні положення, які стосуються прав людини, мають бути відображені в Дорожній карті з верховенства права.
Спікер додатково зазначив, що після затвердження Дорожніх карт настане час, коли необхідно буде оновити Національну стратегію у сфері прав людини: «Забезпечення сприятливого середовища для захисту та ефективної реалізації прав людини стосується не лише процесу євроінтеграції, а охоплює значно ширший спектр питань».
Наразі триває робота над Дорожніми картами у сферах «Верховенство права», «Функціонування демократичних інституцій» та «Реформа державного управління.
«Особливість європейської інтеграції полягає в тому, що крім нормативного закріплення тих чи інших положень необхідно забезпечити їх реалізацію. І наші міжнародні партнери й надалі здійснюватимуть моніторинг їх виконання», — зауважив заступник Міністра юстиції.
Крім того, він наголосив на тому, що у сфері правосуддя, дружнього до дитини, налагоджена співпраця з Офісом Генерального прокурора: «На основі пілотних проєктів та спільних наказів, виданих у співпраці з Офісом Генерального прокурора, ми впроваджуємо нові підходи у сфері захисту прав малолітніх та неповнолітніх осіб. Зокрема, особливу увагу приділяємо принципам відновного правосуддя. У межах реалізації цих проєктів процесуальні дії проводяться у спеціалізованих центрах надання допомоги неповнолітнім (Барнахусах), що дозволяє створити сприятливі умови для дітей та гарантувати дотримання їхніх прав на всіх етапах процесу. Ми не чекаємо внесення змін до законів, а прагнемо на рівні окремих пілотних проєктів зробити все можливе, щоб забезпечити найкращі інтереси дитини відповідно до міжнародних стандартів та національних пріоритетів».
На завершення виступу Олександр Банчук зазначив, що Міністерство юстиції України відкрите до співробітництва в частині підготовки Дорожніх карт: «Участі лише органів державної влади недостатньо. Водночас ми завжди підкреслюємо, що рівень експертної підготовки наших фахівців відповідає вимогам та стандартам, необхідним для ефективної взаємодії й реалізації низки рекомендацій. І саме залучення громадськості сприятиме пришвидшенню процесу визначення конкретних заходів і чітких строків їх виконання».
Тіньовий звіт підготовлений за підтримки Європейського Союзу у межах Проєкту ЄС «Право-Justice» консорціумом громадських організацій на чолі з Лабораторією законодавчих ініціатив. Звіт окреслює досягнення України у сферах верховенства права, боротьби з корупцією та захисту основоположних прав і свобод людини, а також визначає пріоритетні кроки на шляху до відповідності європейським стандартам.