Ольга Стефанішина зустрілася з Міністром з питань європейської інтеграції Сербії Танею Мишевич на полях Конференції щодо Формули миру у Монреалі
У четвер, 31 жовтня, Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина зустрілася з Міністром з питань європейської інтеграції Сербії Танею Мишевич на полях конференції щодо людського виміру Формули миру у Монреалі, Канада.
Віце-прем’єр-міністр висловила вдячність сербській колезі за участь у Конференції на чолі делегації її країни.
«Дуже рада бачити вас і вашу делегацію сьогодні тут, в Монреалі, на цій дуже важливій для нашої країни конференції. Це потужний та важливий сигнал», – зазначила Ольга Стефанішина.
Вона зокрема поінформувала Таню Мишевич про ситуацію з українськими дітьми, незаконно вивезеними до росії під час повномасштабної агресії, а також про стан українських військовополонених та утримуваних росією цивільних осіб. Віце-прем’єр-міністр висловила сподівання, що Сербія підтримає та допоможе Україні у поверненні усіх українців, які у жахливих умовах, потерпаючи від тортур та знущань, утримуються росією.
Міністр Сербії запевнила у підтримці територіальної цілісності України та у готовності її країни надавати гуманітарну допомогу.
Окремо сторони обговорили Пакет розширення Європейського Союзу 2024 року, що оприлюднила напередодні цього дня Європейська Комісія. Так, у своєму Звіті Комісія підтвердила, що Сербія виконала контрольні показники для відкриття Кластера 3 «Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток».
Ольга Стефанішина та Таня Мишевич оцінили прогрес, досягнутий обома країнами протягом року на євроінтеграційному шляху, та наголосили на важливості підходу, заснованого на досягненнях, під час оцінки досягнень кожної країни в процесі вступу до ЄС.
Сторони наголосили, що затягування процесу розширення Європейського Союзу є шкідливим і може мати негативний вплив на підтримку і розуміння громадянами євроінтеграційного процесу.
Віце-прем’єр-міністр зокрема відзначила важливість того, щоб усі країни розширення працювали разом над процесами трансформацій, та водночас налагодили обмін досвідом та експертизою на цьому шляху.
«Україна має амбітний порядок денний на початок 2025 року. Ми були б раді мати регулярну співпрацю з державами Західних Балкан, зокрема Сербією. Обидві наші країни мають дуже широку інституційну базу і дійсно великий потенціал для дуже динамічного просування шляхом вступу до ЄС. І я думаю, наш обмін досвідом та експертизою буде корисним», – зазначила урядовиця.
Вона також висловила сподівання, що новий склад Єврокомісії зробить розширення своїм пріоритетом, і цей процес буде активізовано для всіх країн розширення.
Також в межах зустрічі позитивно відзначили проведення у Белграді, Сербія, заходу з обміну досвідом між країнами-кандидатами на вступ до ЄС. Участь від України взяв Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков. Наступна зустріч переговірників країн-кандидатів запланована на другу половину листопада 2024 року в Кишиневі, Молдова.