Особливості спарювання та виношування ікри у раків
Річкові раки живуть від 15 до 20 років. Статевозрілими вони стають на третьому році життя, при досягненні довжини 7-8 см. У середньому одна самка рака може принести 300-400 екз. нащадків.
За даними багаторічних наукових досліджень, спарювання та закладання ікри у раків розпочинається з кінця листопада-початку грудня при температурі води 4-6°С і може тривати до середини березня з подальшим виношуванням заплідненої ікри до початку травня та личинок до закінчення червня. Зазвичай, вихід молоді відбувається, коли температура води досягає 21-23°С.
До речі, самець рака вживає їжу приблизно 1-2 рази на день, а самка – один раз на три дні, але при цьому жіноча особина в обсягах з'їдає більшу кількість їжі ніж самець. 90 % раціону членистоногих – це рослинна їжа і тільки 10 % становить тваринна білкова їжа.
Раків називають «санітарами водойм», адже вони дуже чутливі до забруднення води, тому місця, де вони водяться, свідчать про екологічну чистоту цих водойм.
Нагадуємо: з метою збереження та охорони раків у період їх спарювання, виношування ікри й першої линьки, з грудня по червень на більшості водойм України діє заборона на вилов цих річкових мешканців. Детальніше з термінами заборони в окремих областях можна ознайомитися за посиланням.