Понад 224 млн гривень до бюджету – підсумки двох місяців торгів «Земельного банку»


Грудень 03
18:01 2024

За 2 місяці від старту торгів проєкту «Земельний банк» у системі «Прозорро.Продажі» провели 209 аукціонів  суборенди державних сільськогосподарських земель площею 19 164 гектари. Сума переможних ставок із урахуванням ПДВ склала понад 660 млн гривень. 224 мільйони із них вже перераховано до ТОВ «Державний земельний банк».

Завдяки високій конкуренції — в середньому 11 учасників на кожні торги — стартова вартість суборенди землі зросла у 9 разів, а середня вартість гектару зафіксувалась на рівні 28,9 тисяч гривень на рік. Загалом під час торгів ТОВ «Державний земельний банк» отримав 2107 пропозицій від малих, середніх та великих гравців ринку.

«Окрім потужної конкуренції в торгах та жвавого інтересу аграріїв до державних сільгоспземель, ми бачимо й інші особливості аукціонів суборенди. Усі переможці – це фермерські господарства та невеликі або середні агропідприємства. Цей факт спростовує побоювання щодо загроз монополізації ринку великим бізнесом. При цьому  можливості для розвитку та розширення власної справи виборюють саме представники малого та середнього бізнесу.  Вони готові платити ринкову ціну та чесно конкурувати », – запевнив Ігор Тимошенко, заступник голови Фонду державного майна України. 

Рекордним лотом «Земельного банку» стала ділянка площею 3968,9 гектарів у Кіровоградській області. Стартова ціна лоту становила 12,19 мільйона гривень, але в ході аукціону вона зросла до 133 мільйонів гривень. За ділянку змагалися 9 учасників з різних регіонів, серед яких були аграрії з Кіровоградської, Вінницької, Черкаської, Полтавської та Миколаївської областей.

«За ці два місяці ми вже уклали 87 угод із переможцями, забезпечивши надходження понад 220 мільйонів гривень до державного та місцевих бюджетів. Десятки аграрних підприємств та фермерських господарств активно долучалися до торгів. Троє з них мають на рахунку понад 10 перемог. А, наприклад, нещодавній переможець торгів за рекордну ділянку нашого проєкту — ТОВ «Братське-Агро» — став лідером за ціновою пропозицією в 7 аукціонах і отримав у суборенду сумарно понад 6 тис. га держземель. Це свідчить про високий рівень довіри до нашого проєкту, лояльність учасників ринку та стійкий інтерес аграріїв до прозорого механізму суборенди державних земель та вигідних умов користування ділянками», — підкреслив Ярослав Ярославський, генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк».

Найвищу середню вартість гектара зафіксовано у Вінницькій області – 36 088 грн/га, на другому місці Кіровоградщина – 33 567 грн/га, а третє місце посідає Київщина – 28 345 грн/га. Водночас на Закарпатті середня ціна була значно нижчою — 4238 грн/га.

Станом на сьогодні в державній електронній системі «Прозорро.Продажі» доступні 60 земельних ділянок для суборенди загальною площею 5161 гектар. Більшість із них повторно виставлені на торги через кілька причин: невідповідність поданих учасниками документів вимогам чинного законодавства, економічно необґрунтовані ставки або відсутність учасників аукціонів.

Найбільша з доступних наразі ділянок, площею 1120,6 гектарів, розташована у Баштанському районі Миколаївської області. Її стартова ціна становить 3,5 мільйона гривень, а аукціон заплановано на 20 грудня. Найменша ділянка — площею 2,05 гектара — розташована на Вінниччині. Цього місяця також вперше відбудуться торги на Дніпропетровщині та Полтавщині. Загалом з початку проєкту аукціони були оголошені у 15 областях України.

В результаті роботи «Земельного банку» державні сільгоспземлі поступово виходять із тіні та на справедливих умовах стають доступними для аграріїв всієї країни. Це сприяє наповненню державного та місцевих бюджетів та підтримці економіки України в умовах нестабільності через повномасштабну війну. 

Нагадаємо, «Земельний банк» — проєкт Фонду державного майна України, який запускає прозорий та ефективний ринок оренди державних сільськогосподарських земель через онлайн-аукціони. Аукціони відбуватимуться відкрито та конкурентно у державній системі «Прозорро.Продажі». Потенційні учасники мають відповідально підготуватися до торгів – зібрати та вчасно подати всі необхідні документи, розрахувати ставки, які вони можуть робити під час аукціону тощо.

Більше інформації про «Земельний банк» можна отримати на офіційному сайті проєкту або на офіційній Facebook-сторінці проєкту.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Новий рекорд Німеччини: двоє рибалок впіймали гігантського сома довжиною 281 см та вагою 96 кг

Прочитайте повну статтю

Нове розслідування Єльського університету викриває довгострокову програму Росії з примусового у...

Прочитайте повну статтю

Оновлено критерії оцінки ризику надавачів фінансових послуг та їх суспільної важливості

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук проінформував про результати пленарного засіданн...

Прочитайте повну статтю

Курахове: як «Білий янгол» рятував з пекла дітей

Прочитайте повну статтю

Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих

Прочитайте повну статтю

У «Голосі України» оприлюднено перелік кандидатів на посади членів ВРП для обрання з’їздом судд...

Прочитайте повну статтю

Результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради правосуддя № 103 від 3 грудня 2...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь