Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
«Не завжди люди розуміють за що відповідає ТЦК, на що вони мають право, на що вони не мають права, які їх права, які їх обов'язки, де є порушення, а де немає порушення», - зауважила представниця Управління комунікацій командування Сухопутних військ Марина Голуб. Аби розʼяснити ці питання, і була організована прес-конференція «Права та обов'язки громадян в питаннях мобілізації».
Відповідаючи на запитання журналістів, заступник начальника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник мобілізаційного відділення Голосіївського району міста Києва Лариса Козак заперечила, що ТЦК створюють якісь проблеми у спілкуванні військовозобовʼязаних.
«Навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний допуск, звичайно з урахуванням певних обмежень (режимів). Але туди прибувають і родичі, і знайомі, і навіть прибувають адвокати, і там надається повна фахова юридична допомога, - зауважила вона. - Якщо ми говоримо про цей етап, коли він на розподільчому пункті до моменту відправлення на базову загально військову підготовку, це не приміщення, де позбавляють волі або когось незаконно утримують і не допускають».
Втім, схоже, що військова влада не бачить (або не хоче бачити) кричущі випадки порушення прав громадян під час мобілізації. В тому числі, коли йдеться про право на професійну правничу допомогу, гарантоване кожному Конституцією України.
Нещодавно ми згадували про інцидент у Харкові із адвокаткою Юлією Палагіною. Коли вона почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі.
Днями аналогічний випадок стався у м.Буча, що на Київщині. Марія Населенко прийшла до районного ТЦК, аби надати правничу допомогу військовозобовʼязаному, якого викликали для уточнення даних. Проте її не допустили до клієнта, перешкоджали конфіденційному спілкуванню. Адвокатка подала заяву про вчинення злочину, передбаченого ст. 397 (Втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу.
Коли на наступний день М.Неселенко повторно прибула до ТЦК, між нею та представниками ТЦК виник конфлікт. Один із посадовців, за словами адвокатки, почав викручувати їй руку, кричачи, що відеозйомка в ТЦК заборонена. Він штовхав жінку до стіни, завдаючи ударів спиною і головою об стіну.
Зрештою адвокатка була госпіталізована. Вона втратила можливість працювати, а її адвокатська діяльність тимчасово припинена через фізичний та емоційний стан.
У Раді адвокатів Київської області заявили про порушення прав колеги. У ситуації, що сталася, вбачаються ознаки таких кримінальних правопорушень:
Рада адвокатів регіону вже звернулася до Державного бюро розслідувань із закликом до негайного розслідування. Серед доказів — медичні довідки, заява самої адвокатки та свідчення про інші правопорушення з боку працівників ТЦК.
Докладніше про цю ситуацію - за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.