Представники ЦВК взяли участь у круглому столі щодо агітації та боротьби з дезінформацією на виборах
Заступник Голови Центральної виборчої комісії Віталій Плукар та члени Комісії Віталій Грень, Андрій Гевко, Олександра Кармаза, Павло Любченко, Сергій Постівий і Володимир Перепелюк взяли участь у круглому столі “Агітація в мережі Інтернет та у закордонному виборчому окрузі з урахуванням правового регулювання країн, які прийняли найбільшу кількість українських мігрантів, а також потенційних новацій ЄС”.
Захід відбувся у змішаному форматі, тож частина учасників змогла долучитися до нього онлайн.
Круглий стіл провів Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Громадянською мережею “ОПОРА” за участю народних депутатів України, представників органів державної влади, міжнародних неурядових організацій, громадських організацій, науковців та експертів.
У ході панельних дискусій учасники заходу обговорили питання міжнародного досвіду нормативного регулювання політичної реклами та передвиборної агітації в мережі Інтернет, а також у соціальних мережах в Україні і за кордоном. Ішлося також про використання інноваційних технологій, зокрема, штучного інтелекту (ШІ), у виборчих процесах та їх вплив на виборців, протидії дезінформації на всіх етапах виборчого процесу у післявоєнний період.
Голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Аліна Загоруйко нагадала, що 2024 рік став роком виборів по всьому світу, а водночас і часом поширення дезінформації, у тому числі з активним використанням інструментів ШІ.
За її словами, велику роль у розповсюдженні неправдивої інформації відіграє російська федерація, тому можна очікувати, що на повоєнних виборах в Україні вони також генеруватимуть великий обсяг дезінформації та фейків. Відтак, як підкреслила народна депутатка, необхідно напрацьовувати реальні механізми протидії загрозам національній безпеці та забезпечення чесних і вільних повоєнних виборів.
“Для нас, як воюючої країни, є великим досягненням, що ми не тільки захищаємо демократію, а разом з тим і намагаємося її розвивати”, – підкреслила Аліна Загоруйко.
Заступник Голови Комісії Віталій Плукар також зазначив, що уже зараз потрібно шукати й готувати рішення, зокрема, законодавчі, аби забезпечити у майбутньому проведення післявоєнних виборів у повній відповідності до міжнародних норм і стандартів. А також – напрацювати власні підходи та механізми протидії можливим негативним впливам ШІ чи поширенню дезінформації під час повоєнної виборчої кампанії, які могли б стати корисними і для використання в подальшому іншими демократичними країнами.
Окрім того, Віталій Плукар акцентував, що впровадження європейських стандартів регулювання агітації, політичної реклами та гармонізація українського законодавства до стандартів ЄС є необхідним процесом на шляху євроінтеграції України.
Своєю чергою член ЦВК Віталій Грень звернув увагу учасників заходу на важливості опрацювання іноземного досвіду ефективного проведення виборів, зокрема, й рекомендацій, які були надані Єврокомісією під час підготовки виборів до Європарламенту, щодо інклюзивних та стійких виборчих процесів у Євросоюзі.
Він також закликав до пошуку контактів і розширення стійких каналів комунікації, необхідних для забезпечення швидкого реагування у разі виявлення дезінформації, яка суттєво може впливати на волевиявлення виборця.
Пресслужба Секретаріату Комісії