Представники МВС та Посольства США домовилися посилити співпрацю в проведенні ДНК-експертиз та ідентифікації невпізнаних тіл загиблих
7 листопада під головуванням заступника Міністра МВС України Леоніда Тимченка відбулася робоча зустріч представників відомства із співробітниками Посольства США з правоохоронних питань Дайен Кон, Оді Холловейєм та Мією Віллард. Зі сторони МВС доповідачами також виступили Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов, заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Артем Шевчишен, Директор Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Сергій Кримчук та заступник директора ДНДЕКЦ Руслан Аббасов.
Леонід Тимченко подякував партнерам за тривалу тісну співпрацю, розповів про взаємодію відповідних підрозділів МВС, МОЗ, Мінюсту та СБУ в експертно-криміналістичній діяльності та окреслив потреби для розвитку ДНК-досліджень:
Він заявив, що для зберігання тіл загиблих та розширення можливостей у встановленні ДНК-профілів МВС потребує додаткового обладнання. А інформація про біологічні зразки буде потрібна не тільки під час війни, але й після її завершення, оскільки є тіла, які наразі неможливо евакуювати з полю бою. Також ці дані потрібні для розкриття кримінальних злочинів та посилення цивільного захисту у післявоєнний період.
Своєю чергою заступниця керівника відділу з правоохоронних питань Посольства США Дайєн Кон запевнила українських колег у подальшому співробітництві та сприянні у забезпеченні експертно-криміналістичних підрозділів відповідним обладнанням:
Сторони обговорили питання функціонування та наповнення Електронного реєстру геномної інформації людини, проведення ДНК-експертиз та внесення відомостей до нього.
У своїй доповіді заступник Директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Руслан Аббасов представив статистику реєстрації ДНК-досліджень в Україні:
Він зауважив, що в умовах війни з росією є велика необхідність для розвитку інфраструктури Експертної служби МВС, зокрема, у розширенні мережі повнопрофільних лабораторій:
Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти з особливих обставин Артур Добросердов розповів американським партнерам про ведення Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин, а також про взаємодію з правоохоронними органами, іншими організаціями та відомствами задля ідентифікації тіл загиблих та розшуку зниклих безвісти людей.
Він також зауважив партнерам на необхідності у забезпеченні усіх підрозділів Сил безпеки та оборони системами для забору та зберігання біологічних зразків людини – це сприятиме ефективній роботі в розшуку людей. Також Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти з особливих обставин наголосив на потребі у фаховій підготовці експертів для застосування провідних методів дослідження з ідентифікації тіл загиблих.
Заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Артем Шевчишен розповів про роботу підрозділу, який безпосередньо бере участь у відборі біологічного матеріалу для встановлення ДНК-профілів:
Він додав, що зараз у правоохоронців є унікальна можливість для збору фактів воєнних злочинів зі сторони російських військових, які залишили свої відбитки та біологічний матеріал у катівнях, що були облаштовані під час окупації на українській території.
У свою чергу радник відділу з правоохоронних питань Посольства США Оді Холловей відмітив успішну роботу українських правоохоронців у розкритті воєнних злочинів та запевнив у подальшій співпраці між МВС та Посольством США:
Нагадуємо, що про притягнення росії до відповідальності за вчинення воєнних злочинів також нещодавно заявила заступниця Держсекретаря США Узра Зея під час зустрічі з Леонідом Тимченко в Ситуаційному центрі МВС України.
Департамент комунікації МВС України