РАУ заявляє про неприпустимість дискредитації інституту адвокатури


Березень 27
12:24 2023

25 березня відбулося засідання Ради адвокатів України. На  засіданні обговорювалось питання про недопущення дискредитації адвокатури України.

Під час засідання Рада адвокатів України ухвалила відповідну заяву.

ЗАЯВА

Ради адвокатів України

24 березня 2023 року о 16.00 на сайті «Українська правда» було оприлюднено публікацію під назвою «Кремлівський спрут: як Медведчук вибудував свою мережу "адвокатури"», авторами яких зазначені Олександр Саліженко та Ірина Федорів (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/03/24/7394939/).

Пізніше цей же матеріал був розміщений на інших сайтах, зокрема, «Рух чесно».

Згідно вихідних даних сайту «Українська правда», наведених відповідно до ст. 28 Закону України «Про інформаційні агентства», ст. 32 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» (втрата чинності цих законів – 31.03.2023р.), під таким найменуванням діє ТОВ «УП Медіа Плюс» (ЄДРПОУ 44172411, адреса: 01033, Україна, м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 36Д). Єдиним засновником ТОВ «УП Медіа Плюс» є «Драгон Капітал інвестментс лімітед», бенефіціаром є фізична особа – Томаш Фіала, який, згідно даних сайту «Сlarity-project.info», є бенефіціаром також у загалом 142 юридичних осіб на території України (URL: https://clarity-project.info/person/e19a7ffc2ae650180f1a192208ad072b).

Інформація, викладена у публікації, не відповідає дійсності. Рада адвокатів України заявляє про порушення авторами публікації та редакціями видань, які її розмістили, засадничих принципів діяльності ЗМІ. Поширення цієї недостовірної інформації завдало шкоди честі, гідності й діловій репутації особам, які у ній згадуються.

У публікації використовуються посилання на неперевірену та неправдиву інформацію, зокрема, із соціальних мереж,  маніпулювання фактами. Усе це є свідченням грубого порушення стандартів журналістики, яке спрямоване на спотворення реального стану речей, посилення тиску на адвокатів, а також є спробою політизувати  інститут адвокатури та принизити його роль у захисті прав та законних інтересів громадян. Особливе занепокоєння викликає той факт, що усе це відбувається в умовах повномасштабної агресії Російської Федерації проти України.

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів України, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, ради адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури утворені та здійснюють свою діяльність відповідно до Конституції України  та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Органи адвокатського самоврядування неухильно дотримуються статті 34 Конституції України, статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та поважають закріплені гарантії права на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Етичний кодекс українського журналіста (https://nsju.org/spilka/dokumenti/#1642060895505-0c2d8311-e930) передбачає (пункти 1, 6, 9, 10), що свобода слова та висловлювань є невід’ємною складовою діяльності журналіста. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. При цьому точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

Водночас, при опрацюванні матеріалу автори не звертались до представників Національної асоціації адвокатів України, аби перевірити правдивість використаних джерел, забезпечити баланс думок і точок зору.

Схоже, що автори публікації та редакції видань свідомо обрали гучний та бездоказовий  заголовок з метою дискредитації інституту адвокатури України в цілому та системи органів адвокатського самоврядування, які були обрані демократичним шляхом у визначений законом час та порядок.

Дії, пов’язані із підготовкою та оприлюдненням публікації, мають ознаки порушення основних гарантій незалежності адвокатури. Також вони створюють реальну небезпеку конституційним основам Української держави і можуть стати на заваді подальших реформ української правової системи. Адже Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був ухвалений у 2012 році як євроінтеграційний. Його прийняття, за умови  створення професійної організації адвокатів з єдиним членством, було частиною  реалізації зобов’язань України перед Радою Європи. При цьому відповідність профільного закону європейським стандартам неодноразово підтверджувалося висновками Венеційської комісії.

Сьогодні Національна асоціація адвокатів України  демонструє найкращі стандарти діяльності адвокатури, організованої у єдину, сильну та незалежну асоціацію професійних юристів, які набули статусу адвокатів та взяли на себе обов’язок дотримувати високі стандарти, закріплені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також Правилами адвокатської етики, затвердженими найвищим органом адвокатського самоврядування – З’їздом адвокатів України. Це було визнано міжнародною спільнотою, у тому числі найповажнішою у Європі адвокатською організацією - Радою адвокатів та юридичних товариств Європи (CCBE). Так, 25 листопада 2022 року в у Брюсселі Національна асоціація адвокатів України отримала від CCBE відзнаку з прав людини за видатну та невтомну відданість на користь прав людини та верховенства права в Україні.

Отже, Рада адвокатів України вважає, що публікація спрямована  на руйнування основ незалежної адвокатської професії, наступу на професійні права й імунітети адвокатів, відступ від міжнародних стандартів самоврядності адвокатури, до яких вже адаптоване національне законодавство України, створює перешкоди на шляху до членства України в Європейському Союзі.

Також публікація є свідченням відвертого тиску і наступу на незалежний інститут адвокатури, і, як наслідок, позбавлення громадян конституційного права на правовий захист, дискредитацію професії та статусу, а також маргіналізацію конституційної ролі адвокатів, що є неприпустимим у правовій державі.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Основні версії, які розглядають на цю хвилину: особиста неприязнь, громадсько-політична діяльні...

Прочитайте повну статтю

Перші результати розслідування вбивства Ірини Фаріон мають бути готовими до ранку - Ігор Климен...

Прочитайте повну статтю

Володимир Зеленський про замах на Ірину Фаріон: "Усі необхідні сили Нацполіції та СБУ задіяні,...

Прочитайте повну статтю

Ірина Фаріон, поранена сьогодні у Львові, від отриманих травм померла в лікарні

Прочитайте повну статтю

Володимир Зеленський: "Російський ракетний удар по Миколаєву. Станом на цей час відомо про пʼят...

Прочитайте повну статтю

Як подбати про безпеку під час відключень у літній період: прості правила

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: "Миколаїв. Ворог атакував середмістя, серед загиблих - дитина"

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: "Напад на Ірину Фаріон кваліфіковано як замах на умисне вбивство"

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь