Результати державного фінансового аудиту місцевих бюджетів на території Рівненської області
Держаудитслужба відповідно до пункту 3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на ІІ квартал 2021 року (в частині державних фінансових аудитів) провела державний фінансовий аудит місцевих бюджетів на території Рівненської області за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2021 року.
За результатами державного фінансового аудиту місцевих бюджетів на території Рівненської області складено звіт від 09.12.2021 № 20-25/5. Протокол узгодження проєкту звіту об’єктами аудиту підписано з коментарями, які прийнято частково, позаяк інші коментарі не спростовують викладених в аудиторському звіті фактів і прийняті як пояснення.
Під час аудиту проведено ревізію обласного бюджету Рівненської області в Департаменті фінансів Рівненської обласної державної адміністрації та ревізії фінансово-господарської діяльності Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненської обласної ради, Управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської обласної державної адміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Загалом за результатами проведених заходів державного фінансового контролю встановлено фінансових порушень і недоліків на загальну суму понад 6 млрд гривень.
Зокрема, недостатня робота органів місцевого самоврядування з платниками податків, мінімізація відсоткових ставок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з пп. 266.5.1 ст. 266 Податкового кодексу України, призвели до упущення можливості додаткового отримання розрахунково 394 млн. грн доходів місцевими бюджетами області.
Органи влади і місцевого самоврядування за наявності на території Рівненської області значної кількості автозаправних станцій (82 шт.), що здійснювали діяльність із нелегального обігу пального, не забезпечують виконання Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», що підтверджує недостатність заходів щодо забезпечення під час здійснення органами місцевого самоврядування області в межах наданих законом повноважень для додержання законів України, які визначено положеннями пп. 1 п. «б» статті 28, пп. 1, 2 п. 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пп. 6 п. 1 статті 26 Бюджетного кодексу України, що є наслідком зниження надходжень до місцевого бюджету та призводить до втрати доходів з акцизного податку розрахунково на суму 209 538 тис. гривень.
Через непроведення територіальними громадами своєчасно нормативно-грошової оцінки земельних ділянок місцеві бюджети втратили можливість додатково отримати коштів від плати за землю розрахунково на загальну суму понад 287 101 тис. гривень.
Наявність заборгованості із заробітної плати станом на 31.03.2021 підприємств, установ, організацій Рівненської області має негативний вплив на надходження до місцевих бюджетів Рівненської області, через що місцеві бюджети розрахунково недоотримали доходів (упущено вигод) у вигляді податку на доходи фізичних осіб на суму 2 099 тис. гривень.
На недотримання вимог пункту 4 частини першої статті 691 Бюджетного кодексу України за 2019–2020 роки та за січень – березень 2021 року місцевими бюджетами області недоотримано доходів спеціального фонду місцевих бюджетів 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності на загальну суму 68 994,84 тис. грн, зокрема бюджетами місцевого самоврядування (50%) на суму 49 282,03 тис. грн, обласним бюджетом (20%) на суму 19 712,81 тис. гривень.
За період аудиторського дослідження місцевими бюджетами недоотримано доходів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва на суму 4 237,11 тис. гривень.
Орган місцевого самоврядування не виконують вимог Закону України від 21 грудня 2017 року № 2262-VIII «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України з реформування сфери паркування транспортних засобів», через що місцеві бюджети щороку втрачають кошти від платного паркування транспортних засобів на суму 89 107 тис. гривень.
Місцеві бюджети Рівненської області втрачають можливість отримання додаткових надходжень від оренди земельних ділянок через мінімізацію ставок орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, через що втрачено можливість отримання додаткових надходжень до місцевих бюджетів розрахунково на суму 84 810 тис. грн, а також можливість отримання додаткових надходжень у наступних періодах на суму 28 270 тис. грн на рік.
Неефективні управлінські рішення (зволікання), органів влади та місцевого самоврядування щодо управління майном територіальних громад Рівненської області створює ризики незаконного відчуження комунального майна (зокрема земельних ділянок) загальною вартістю 311 653 тис. грн та вже призвело до втрат доходів обласним бюджетом коштів на суму 3 250,0 тис. гривень.
Не підтверджено використання стабілізаційної дотації загалом на суму 1 608,7 тис. грн, зокрема, відділом освіти Зарічненської РДА на суму 320,8 тис. грн, Омитською сільською радою Зарічненського району Рівненської області на суму 68,9 тис. грн, Курозванською сільською радою Гощанського району Рівненської області на суму 117,5 тис. грн й Управлінням праці та соціального захисту Сарненської районної державної адміністрації на суму 1101,5 тис. гривень.
Через неефективні управлінські дії (рішення) придбане медичне обладнання для закладів охорони здоров’я на загальну суму 119 525,6 тис. грн, зокрема для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на суму 27 827,0 тис. грн, не змонтовано, не введено в експлуатацію та фактично не використовується через неготовність відповідних приміщень.
Місцевими бюджетами у 2018–2020 роках до держбюджету з різних причин повернуто 75,1 млн грн (зокрема 55,4 млн грн – обласним бюджетом Рівненської області) невикористаних субвенцій, що свідчить про відволікання бюджетних ресурсів від цілей, на які вони були заплановані і, як наслідок, їх неефективне використання.
Крім цього, органами місцевого самоврядування не забезпечено використання у повному обсязі субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2018 році на суму 2 293,90 тис. грн, у 2019 році на суму 555,26 тис. грн, у 2020 році на суму 704,64 тис. грн, що призводить до утворення значних залишків коштів на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ, повернення коштів, тобто фактично до відволікання бюджетних коштів, та не сприяє досягненню мети – поліпшення надання послуг освіти населення.
Окрім того, під час аудиторського дослідження встановлено факти, які потребують поглибленого вивчення правоохоронними органами, а також є резервом надходження доходів місцевих і державного бюджетів та підлягає вирішенню, зокрема, за спільної координації дій Рівненської обласної ради, Рівненської обласної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області.
Відповідно до інформації та розрахунків Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області встановлено, що станом на 01.04.2021 державним та місцевими бюджетами недоотримано коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані в користування та не передані у власність, через їх самовільне зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (зокрема внаслідок порушення земель при незаконному видобутку бурштину невстановленими особами) на загальну суму 629 602 тис. грн (582326,1 тис. грн + 47275,9 тис. грн).
За результатами проведеного аудиту надано низку пропозицій, спрямованих на вирішення проблемних питань.