Результати проведеного у 2022 році Держаудитслужбою аудиту бюджетних програм Державного агентства України з управління зоною відчуження
Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) має забезпечувати стратегічні завдання держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а також здійснення державного управління у сфері поводження з радіоактивними відходами на стадії їх довгострокового зберігання і захоронення.
Проте, за результатами проведеного у 2022 році Держаудитслужбою аудиту бюджетних програм ДАЗВ виявлено низку як зовнішніх, так і внутрішніх факторів, які не дали змоги Агентству повною мірою виконувати свої повноваження, а отже вважати, що загрози, пов’язані із наслідками Чорнобильської катастрофи, в минулому – зарано.
Зокрема, ДАЗВ не створено цілісної системи поводження з радіоактивними відходами, не побудовано запланованих 26 сховищ радіоактивних відходів на комплексі виробництв «Вектор» у зоні відчуження, а також сховища для проміжного зберігання високоактивних радіоактивних відходів, що повертаються з російської федерації після переробки відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій.
При цьому, це не той випадок, коли «все впирається в гроші». Як раз вони є в державному бюджеті, а саме у фонді поводження з радіоактивними відходами, який створений саме для забезпечення фінансовими ресурсами стратегічно важливих заходів у сфері енергетичної безпеки. Кошти з фонду щороку виділяються ДАЗВ з метою будівництва сховища для проміжного зберігання високоактивних радіоактивних відходів, що повертаються з російської федерації, яке мало бути введено в експлуатацію ще в 2018 році.
Проте, через неузгодженість позиції державних органів щодо технічних параметрів сховища, зволікання з початком проведення будівельних робіт та неможливість визначення виконавця, неодноразове коригування проєктно- кошторисної документації будівництво зазначеного стратегічно важливого для України об’єкта наразі досі не розпочато, а бюджетні кошти на його будівництво в обсязі 1,1 млрд грн повернуті до державного бюджету.
Ситуація загострюється ще через військову агресію російської федерації, оскільки наслідки порушення взятих Україною міжнародних зобов’язань та відсутність відповідного сховища можуть бути непередбаченими, а загрози національній безпеці – катастрофічні.
Брак інфраструктури для захоронення високоактивних радіоактивних відходів вже має фінансові наслідки у вигляді сплати Україною за період 2018 –І півріччя 2021 років на користь російської федерації 85 тис. доларів США за зберігання радіоактивних відходів понад установлений контрактом термін, а також зростання вартості будівництва сховища через інфляційні процеси, яка тільки за період січень 2020 – жовтень 2021 років розрахунково зросла на 1 млрд грн.
Масштабні пожежі, які у 2020 році відбулися на території зони відчуження у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику та завдали збитків природно-заповідному фонду на загальну суму понад 8 млрд грн також є свідченням недоліків при виконанні Агентством своїх повноважень в частині незабезпечення необхідних протипожежних заходів на території зони відчуження.
Для посилення протипожежних заходів у зоні відчуження з резервного фонду державного бюджету додатково виділено понад 80 млн гривень
Іншою проблемою, яка негативно впливає на повноту виконання покладених на ДАЗВ функцій, є спрямування бюджетних коштів на заходи, які не передбачені відповідними порядками їх використання, а також не першочергові заходи, пов’язані з утриманням спеціалізованих підприємств ДАЗВ, зокрема, на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій за віком на загальну суму понад 500 млн грн, закупівлю легкових автомобілів та проведення ремонтів адміністративних будівель на загальну суму понад 30 млн грн.