Результати проведеного у 2022 році Держаудитслужбою аудиту бюджетних програм Державного агентства України з управління зоною відчуження


Жовтень 11
18:03 2022

Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) має забезпечувати стратегічні завдання держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а також здійснення державного управління у сфері поводження з радіоактивними відходами на стадії їх довгострокового зберігання і захоронення.

Проте, за результатами проведеного у 2022 році Держаудитслужбою аудиту бюджетних програм ДАЗВ виявлено низку як зовнішніх, так і внутрішніх факторів, які не дали змоги Агентству повною мірою виконувати свої повноваження, а отже вважати, що загрози, пов’язані із наслідками Чорнобильської катастрофи, в минулому – зарано.

Зокрема, ДАЗВ не створено цілісної системи поводження з радіоактивними відходами, не побудовано запланованих 26 сховищ радіоактивних відходів на комплексі виробництв «Вектор» у зоні відчуження, а також сховища для проміжного зберігання високоактивних радіоактивних відходів, що повертаються з російської федерації після переробки відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій.

При цьому, це не той випадок, коли «все впирається в гроші». Як раз вони є в державному бюджеті, а саме у фонді поводження з радіоактивними відходами, який створений саме для забезпечення фінансовими ресурсами стратегічно важливих заходів у сфері енергетичної безпеки. Кошти з фонду щороку виділяються ДАЗВ з метою будівництва сховища для проміжного зберігання високоактивних радіоактивних відходів, що повертаються з російської федерації, яке мало бути введено в експлуатацію ще в 2018 році.

Проте, через неузгодженість позиції державних органів щодо технічних параметрів сховища, зволікання з початком проведення будівельних робіт та неможливість визначення виконавця, неодноразове коригування проєктно- кошторисної документації будівництво зазначеного стратегічно важливого для України об’єкта наразі досі не розпочато, а бюджетні кошти на його будівництво в обсязі 1,1 млрд грн повернуті до державного бюджету.

Ситуація загострюється ще через військову агресію російської федерації, оскільки наслідки порушення взятих Україною міжнародних зобов’язань та відсутність відповідного сховища можуть бути непередбаченими, а загрози національній безпеці – катастрофічні.

Брак інфраструктури для захоронення високоактивних радіоактивних відходів вже має фінансові наслідки у вигляді сплати Україною за період 2018 –І півріччя 2021 років на користь російської федерації 85 тис. доларів США за зберігання радіоактивних відходів понад установлений контрактом термін, а також зростання вартості будівництва сховища через інфляційні процеси, яка тільки за період січень 2020 – жовтень 2021 років розрахунково зросла на 1 млрд грн.

Масштабні пожежі, які у 2020 році відбулися на території зони відчуження у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику та завдали збитків природно-заповідному фонду на загальну суму понад 8 млрд грн також є свідченням недоліків при виконанні Агентством своїх повноважень в частині незабезпечення необхідних протипожежних заходів на території зони відчуження.

Для посилення протипожежних заходів у зоні відчуження з резервного фонду державного бюджету додатково виділено понад 80 млн гривень

Іншою проблемою, яка негативно впливає на повноту виконання покладених на ДАЗВ функцій, є спрямування бюджетних коштів на заходи, які не передбачені відповідними порядками їх використання, а також не першочергові заходи, пов’язані з утриманням спеціалізованих підприємств ДАЗВ, зокрема, на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій за віком на загальну суму понад 500 млн грн, закупівлю легкових автомобілів та проведення ремонтів адміністративних будівель на загальну суму понад 30 млн грн.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Ігор Клименко: «У Святвечір ворог вдарив по житловому будинку у місті Кривий Ріг»

Прочитайте повну статтю

Фінал колядного марафону: ліцеїсти Івано-Франківського ліцею МВС разом з Тіною Кароль завершуют...

Прочитайте повну статтю

У Львові перепоховають видатного борця за незалежність України Данила Шумука

Прочитайте повну статтю

Зрошення – ключ до успіху: досвід ОВК ''Рейн'' на Полтавщині

Прочитайте повну статтю

На Житомирщині передаються в оренду гідротехнічні споруди

Прочитайте повну статтю

Фронтову Іванівку на Лиманщині покинули останні троє жителів: «Білі янголи» доставили людей у б...

Прочитайте повну статтю

«Завдяки вашій мужності ми створюємо міцний фундамент, який захищатиме нас століттями», – Ігор...

Прочитайте повну статтю

Під час святкового колядування важливо пам'ятати про безпеку, особливо в темну пору доби

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь