Розвиток біржової торгівлі біопаливом буде драйвером для біоенергетики на користь енергобезпеці України і громад
Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) та Українська енергетична біржа розпочали співпрацю у сфері енергоефективності та альтернативних видів палива.
Меморандум про співпрацю підписали Голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва та заступник генерального директора Української енергетичної біржі Костянтин Шевчук під час брифінгу в ІА «Укрінформ».
Пріоритет партнерства – створення прозорого та конкурентного ринку біопалива в Україні.
Розвиток ринку біопалива – один із пріоритетів держави задля енергобезпеки та енергонезалежності як країни, так і громад, особливо у час енергетичних викликів та відбудови.
В Україні, яка має потужний агропромисловий сектор, є значний потенціал для розвитку біоенергетики. Лише за рахунок агровідходів можна замістити близько 9 млрд м3 природного газу у рік (а це третина потреб країни в газі).
«Ми переконані: ринок повинен мати прозорі і конкурентні умови, справедливе ціноутворення, а також достатній обсяг якісної сировини, щоб широко встановлювати котельні на біомасі», - наголосила Ганна Замазєєва.
Як пояснила Голова Держенергоефективності, аргументів на користь біопалива, як альтернативи викопному паливу, більш ніж достатньо:
За даними Держенергоефективності, навіть попри війну з початку 2022 року по жовтень 2023 р. введено 360 МВт потужностей з виробництва теплової енергії на альтернативних видах палива, у тому числі: у 2022 році – 235 МВт, а за 9 місяців 2023 року – 126 МВт. Це близько 72 млн євро інвестицій в економіку.
Тож, попит на тверде біопаливо зростає. Але є низка питань, що гальмують розвиток біоенергетики: нестабільність цін на біопаливо, ненадійність постачання біопалива. Тому ринок потребує впровадження прозорих і конкурентних умов для усіх гравців.
«Наша ціль - створення в Україні прозорого, конкурентного ринку біопалива. Досвід Євросоюзу показав, що такий ринковий інструмент призводить до зниження та вирівнювання цін на біопаливо», - повідомила Ганна Замазєєва і додала, що біржі біопалива працюють у Литві, Данії, США. У Литві завдяки біржі Baltpool ціна на сировину знизилася на 40%, а різниця у ціні між сусідніми регіонами майже зникла.
«Тож разом із Українською енергетичною біржою, а також усіма профільними асоціаціями і експертною групою при Держенергоефективності активізуємо роботу по напрацюванню законодавчих умов запровадження ринкових інструменти для розвитку біоенергетики», - розповіла Голова Ганна Замазєєва.
Створення ринкового механізму торгівлі біопаливом забезпечить:
«Українська енергетична біржа має великий досвід торгівлі енергоресурсами. У нас багато біржових інструментів, які ми постійно вдосконалюємо та створюємо нові, щоб учасники торгів мали максимально зручні умови. Розвиток ринку біопалива не лише відкриває великі перспективи для його виробників та споживачів, а й є однією з важливих складових енергоефективності та енергонезалежності країни», – наголосив під час підписання Меморандуму заступник генерального директора ТОВ «УЕБ» Костянтин Шевчук.
«Торгівля біопаливом на біржі має стати додатковим інструментом розвитку біоенергетики, що сприятиме енергонезалежності та відбудові громад», - підсумувала Ганна Замазєєва.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності
тел/факс +38 (044) 590-59-65, 096-906-85-95
https://www.facebook.com/saeeUA
https://twitter.com/SAEE_Ukraine
м. Київ, пров. Музейний, 12