Роз’яснення щодо безбар’єрного доступу до послуг ДРАЦС
Кожен хоча б раз у житті стикається з необхідністю отримання послуг із державної реєстрації актів цивільного стану. Такі акти фіксують ключові події в житті людини, які визначають її правовий статус.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у передбачених законодавством випадках державна реєстрація цих актів є обов’язковою. Вона здійснюється шляхом оформлення актових записів цивільного стану, які є офіційним підтвердженням відповідного факту та містять особисті дані громадян. Такі записи вважаються достовірними, якщо не доведено протилежне в судовому порядку.
Державну реєстрацію актів цивільного стану проводять: відділи ДРАЦС, які є структурними підрозділами міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції; виконавчі органи місцевого самоврядування, зокрема сільські, селищні та міські ради.
Для громадян України, які перебувають за кордоном, цю функцію виконують дипломатичні представництва та консульські установи України.
Принципи діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану базуються на дотриманні законності, захисті прав і інтересів громадян та держави, збереженні конфіденційності даних і належному документальному оформленні всіх процедур.
Відділи ДРАЦС здійснюють державну реєстрацію:
- народження дитини з одночасним визначенням її походження (із можливістю скористатися послугою «єМалятко»);
- шлюбу (у тому числі в межах послуги «Шлюб за добу»);
- розірвання шлюбу;
- зміни імені;
- смерті.
Крім того, відділи ДРАЦС: виконують рішення судів про розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення чи поновлення батьківських прав; вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлення або припинення дії; видають повторно свідоцтва і витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян; здійснюють прийом документів для проставлення апостиля; формують та ведуть Державний реєстр актів цивільного стану громадян.
Особливу увагу приділяють збереженню архівних документів, які є важливою частиною історичної спадщини. У системі зберігається понад 200 мільйонів книг державної реєстрації актів цивільного стану, а після 75 років вони передаються до відповідного Державного архіву.
Отримати послуги з державної реєстрації актів цивільного стану можна такими способами:
- звернутися безпосередньо до відділів державної реєстрації актів цивільного стану. Перелік відділів ДРАЦС та їхні контактні дані розміщені на вебсайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://is.gd/nby95l;
- через центри надання адміністративних послуг. Контактні дані ЦНАПів за посиланням: https://is.gd/QGjtxR;
- через портал «Дія».
При оформленні послуги «єМалятко» заяву можна подати прямо в медичному закладі, якщо між ним і відділом ДРАЦС укладено відповідний меморандум.
За детальною інформацією можна звернутися до відділів ДРАЦС через онлайн-чати або гарячу лінію https://is.gd/wZQl0a.
Для громадян, які перебувають на окупованих територіях та потребують консультації юриста, доступна система надання безоплатної правової допомоги:
- за номером 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Юристи консультують у будні з 8:00 до 18:00
- https://legalaid.gov.ua/telegram_call (безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку Telegram)
З метою безпеки рекомендується видаляти чати та виклики після отримання юридичної консультації.
Юстиція без бар’єрів – ініціатива у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Стратегія розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Інформація станом на 31.03.2025