Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати


Лютий 22
12:05 2025

У січні завершилася кампанія зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2025 рік. У середньому по Україні свій фінансовий обовʼязок виконали 64,5% діючих адвокатів.

Статистичні дані з Єдиного реєстру адвокатів України озвучив під час засідання Ради адвокатів України заступник НААУ, РАУ Валентин Гвоздій.

В Україні сьогодні налічується 47,3 тис. адвокатів, діяльність яких не була зупинена чи припинена. З них 30,5 тис. сплатили внески.

Найбільш дисциплінованими регіонами виявилися Сумська, Волинська, Закарпатська, Кіровоградська та Хмельницька області, де виконали професійний обовʼязок більше 95% колег.

Цікаво, що внески сплатили навіть чотири адвокати з окупованої Автономної Республіки Крим. Найменшу сумлінність проявили у Луганській області (сплатили внески лише 260 з 689 адвокатів ), Херсонської області (212 з 553) та Києва (2767 з 5502).

Нагадаємо, відповідно до ч. 7 ст. 54 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» з’їзд адвокатів України може прийняти рішення про сплату щорічних внесків, визначити напрями їх використання та відповідальність за несплату.

На підставі цієї норми 17 грудня 2012 року Установчий з’їзд адвокатів України встановив обов’язок адвокатів сплачувати щорічні внески. Також З’їзд рекомендував Раді адвокатів України розробити та затвердити положення про обов’язкові щорічні внески.

Також вищий орган адвокатського самоврядування рішенням ІІІ З’їзду адвокатів України від 20.11.2014 визначив відповідальність за несплату внесків.

Обов’язок адвоката щодо виконання рішень органів адвокатського самоврядування прямо передбачений частиною першою статті 57 Закону та статтею 65 Правил адвокатської етики. Адвокат зобов’язаний виконувати рішення органів адвокатського самоврядування, прийняті в межах їх компетенції в спосіб, передбачений Законом.

Отже, несплата адвокатом щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування або порушення строків сплати,  є порушенням Правил адвокатської етики в частині невиконання рішення органу адвокатського самоврядування. І таке порушення кваліфікується за частиною 1 статті 57 Закону та частиною 1 статті 65 ПАЕ, та відповідно до пункту 3 частини 2 статті 34 Закону є дисциплінарним проступком. Те що несплата щорічного внеску тягне за собою дисциплінарну відповідальність адвоката, у 2020 році підтвердив Верховний Суд.

Відповідно до Положення у випадку порушення адвокатом порядку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених цим Положенням строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону може застосовуватися дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року. При цьому притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності не звільняє його від сплати такого внеску.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь