Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в одній книзі


Лютий 21
18:08 2025

Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України презентував науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи».

Книга містить доповіді учасників круглого столу «Союз Українських Адвокатів на службі справедливості та Україні», а також матеріали відкритих лекцій Урочистої Академії, присвяченої ювілею. Також публікуються вибрані статті з часопису СУА «Життя і Право» та фотографії.

Редактором видання виступила керівник Центру Ірина Василик, яка і презентувала його на засіданні Ради адвокатів України.

Вона нагадала, що СУА, столітній ювілей якого відзначався відносно недавно, був найбільшим українським професійним адвокатським співтовариством у міжвоєнний період минулого століття. Його діяльність відбувалася у складних суспільно-політичних обставинах власної бездержавності та необхідності інкорпорації у правове поле Польської держави. Однак, українська адвокатура Галичини зуміла об'єднатися і протягом 16 років вести організоване професійне життя, підпорядковане принципам права та моралі, патріотизму та справедливості.

«Для Центру важливим є дослідження історії створення і функціонування адвокатських та юридичних товариств і організацій, особливо Союзу Українських Адвокатів як першого органу адвокатського самоврядування. Це цікаво як з точки зору функціоналу, структури, діяльності, так і з метою вивчення досвіду щодо реформування інституту адвокатури в цілому, вдосконалення законодавства, правил адвокатської етики», - зауважила І.Василик.

Про багату історію адвокатури Львівщини розповіла голова Ради адвокатів цього регіону Уляна Ковна. «У кожному галицькому місті адвокати складали високоосвічений і пасіонарний прошарок суспільства, який завжди був на вістрі політичних подій, прогресу та модернізації. Адвокати керували громадським й економічним життям, підтримували освіту та науку. Були серед членів Союзу Українських Адвокатів дуже успішні діячі, які ставали меценатами і філантропами. Адвокати-фінансисти засновували банки та каси ощадності, адвокати-письменники поруч з адвокатською справою, підносили українське слово, розвивали українську літературу, - зазнчила вона - Це все наше коріння, яке дає нам сили, показує взірець і тримає нас на нашій землі. Тому ми повинні цей наш історичний спадок досліджувати, вивчати, популяризувати.

На важливості досліджень звернув увагу заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. «При НААУ вже дванадцять років працює Центр досліджень адвокатури і права. Його мета - дослідження історії адвокатури та популяризації знань, збереження історичної пам’яті, - відзначив він. - І першочерговим завданням стала реалізація проекту «Історія адвокатури України», який сприяє популяризації й утвердженню поваги до професії адвоката, а також спонукає до досліджень і вивчення спадщини попередників молоде покоління адвокатської корпорації».

В.Гвоздій також звернув увагу, що українські адвокати, як і сто років тому, - це патріоти, які захищають свій народ зі зброєю у руках, підтримують фронт, волонтерять, здійснюють гуманітарні місії. А НААУ, як і колись СУА, створила Благодійний фонд для допомоги адвокатам і їх сім'ям, які постраждали під час війни.

Науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи» може бути цікаве для адвокатів, науковців, викладачів, студентів, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією адвокатури України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь