Світ має знати правду: внаслідок російської атаки постраждав Національний музей «Чорнобиль»


Червень 02
15:13 2026

Після чотирьох років кропіткої роботи над оновленням експозицій Національний музей «Чорнобиль» відкрив свої двері для відвідувачів 26 квітня - у день 40-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС. Однак менш ніж за місяць, у ніч на 24 травня, історична будівля музею зазнала руйнувань внаслідок масованої російської атаки на Київ.

Світ має знати правду. Британська газета The Guardian опублікувала матеріал про Національний музей «Чорнобиль» та те, як долаються наслідки нещодавнього ворожого обстрілу. 

Директорка музею Віталіна Мартиновська зазначила, що оновлена експозиція була присвячена не лише подвигу ліквідаторів, які першими боролися з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Вона також розповідала про долі тисяч людей, чиє життя назавжди змінила найбільша ядерна катастрофа в історії людства.

Директорка музею згадує, що про пожежу дізналася близько п’ятої години ранку 24 травня. Уже за двадцять хвилин вона прибула на місце.

Щойно рятувальники дозволили доступ до будівлі, працівники музею разом із надзвичайниками розпочали евакуацію вцілілих експонатів.

Серед найбільш постраждалих експозицій - зала, присвячена життю населених пунктів Чорнобильської зони до будівництва атомної електростанції. Тут зберігалися старовинні Біблії, книги, ікони та керамічні вироби, значна частина яких була втрачена внаслідок пожежі.

За попередніми оцінками, близько 40% експонатів, які перебували в експозиційних залах, були знищені або пошкоджені. 

Водночас основна частина музейної колекції, що налічує понад 22 тисячі артефактів і зберігається у фондосховищах, залишилася неушкодженою.

Через п’ять днів після трагедії Віталіна Мартиновська оглядала обвуглені приміщення музею разом із рятувальниками, які продовжували працювати на місці події.

Втратили до десяти експонатів з експозиції, саме в тій частині зали, де відбувся обвал перекриттів.

Завдяки відданості команди за перші ж дні з-під уламків було врятовано близько 80 цінних артефактів.

Попри масштабні руйнування, рятувальникам вдалося врятувати окремі музейні цінності. Одним із символів незламності став глиняний глечик, знайдений серед обгорілих уламків.

російська агресія продовжує нищити не лише цивільну інфраструктуру, а й об’єкти культурної спадщини України. Водночас спільна робота рятувальників, музейників та всіх небайдужих допомагає зберігати пам’ять про події, які є важливою частиною історії українського народу.

Наслідки російської комбінованої атаки: Близько 40% музейних предметів з експозиції Національного музею «Чорнобиль» безповоротно втрачені.

Перейти на сайт Національного музею “Чорнобиль”

Департамент комунікації МВС

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Відкриття переговорного Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» стало важливим етапом у процес...

Прочитайте повну статтю

«Ми чекаємо»: у Дії стартувало голосування за поштову марку до 35-річчя Незалежності України

Прочитайте повну статтю

Слідчі Вінниці повідомили про підозру колишній головній бухгалтерці націоналізованого підсанкці...

Прочитайте повну статтю

Поліція Дніпропетровщини викрила жінок, які під приводом соцвиплат ошукали громадян на майже 2...

Прочитайте повну статтю

З сумом повідомляємо про смерть народного депутата України IV, V та VI скликань Сергія Осики

Прочитайте повну статтю

Жорстоке поводження з тваринами: яку відповідальність і за які дії передбачає закон

Прочитайте повну статтю

«Початок спротиву: оборона Луганського аеропорту»: у Києві відкрилася виставка, присвячена боям...

Прочитайте повну статтю

Оголошено дату і порядок денний тридцять восьмого засідання Національної комісії з реабілітації

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь