Теплові насоси по вартості тепла можуть конкурувати з тепломережами, газовими та твердопаливними котельнями
Теплові насоси по вартості тепла можуть конкурувати з тепломережами, газовими та твердопаливними котельнями. На сьогоднішній день вартість одиниці тепла від теплового насосу суттєво дешевша, ніж від тепломережі. На цьому акцентувала Голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва за результатами участі у міжнародному партнерському конгресі OCHSNER 2024 - ТОП-події у галузі теплових насосів, яка відбулася минулого тижня у м. Лінц (Австрія).
«В умовах воєнних дій та ризиків для національної енергетичної безпеки енергоефективність та комплексні рішення з використання ВДЕ з системами накопичення енергії є дуже важливими», – зазначає Ганна Замазєєва та додає, що споживчий потенціал нашої країни на такі рішення дуже великий і ринок України тільки починає розуміти переваги використання теплових насосів: окрім тепла, це – децентралізація системи теплопостачання та скорочення викидів CO2, а вартість одиниці такого тепла на 30 - 50% дешевша, ніж від тепломереж.
Трохи деталей про теплові насоси. Принцип дії теплового насосу закладений у його назві: як водяний насос перекачує воду з однієї ємності до іншої (наприклад: від скважини до будинку), так і тепловий насос відбирає тепло від одного теплообмінника (зовнішнього блока) до іншого (внутрішнього блока).
Якщо ми говоримо про використання теплових насосів на житлових багатоповерхівках чи комерційних об’єктах – це переважно теплонасоси типу: повітря – вода, повітря – повітря, вода – вода.
Нераціонально підбирати потужність теплового насосу під максимальну проектну потужність так званої «холодної пʼятиденки».
Зазвичай обирають так звану точку біваленту. Точка біваленту - гранична температура зовнішнього повітря, до якої потужності теплового насосу вистачає для опалення, наприклад -5 °C. Нижче цієй температури потрібно застосовувати додаткове джерело опалення (тепломережа, газова або твердопаливна котельня, електрокотел). Використання додаткового джерела опалення в загальному балансі спожитого тепла завичай складає не більше 10 %.
Ще однією особливістю використання теплових насосів є прямопропорційна залежність температури теплоносія з витратами електроенергії тепловим насосом. Тобто чим вищу температуру ми подаємо в систему опалення, тим більше тепловий насос споживає електроенергії. Таким чином, дуже доречною є встановлення погодозалежної автоматики. Вона, в залежності від температури зовнішнього повітря, дозволить максимально знизити температуру теплоносія.
Під час ділової програми конгресу учасники події ділилися досвідом та перевагами запровадження теплових насосів в різних країнах. Як зазначає Голова Держенергоефективності, Великобританія, Німеччина, Франція, Іспанія, Австрія, Нідерланди, Литва, Хорватія, Чехія та багато інших країн запустили програми субсидій для встановлення теплових насосів. «Це одночасно децентралізація і зниження викидів СО2 системами опалення. Багато країн у своїх стратегіях до 2028 - 2035 років поставили за мету суттєве скорочення використання викопного палива у системах опалення», – інформує Ганна Замазєєва.
Загалом, учасниками заходу були представники урядових структур Австрії, міжнародні громадські організації захисту довкілля, фінансові організації Австрії, найпотужніші промисловці - виробники енергоефективного обладнання з усієї Європи!
Детальніше на сторінці Голови Держенергоефективності за посиланням https://www.facebook.com/share/p/wJ8ik42yoR647ey7/?