Триває робота експертів в рамках Міжвідомчої робочої групи щодо напрацювання методології оцінювання вимоги до компетентності «Доброчесність»
Триває робота експертів в рамках Міжвідомчої робочої групи щодо напрацювання методології оцінювання вимоги до компетентності «Доброчесність». Під час чергового засідання учасники представили напрацювання міні-груп стосовно оцінювання вимоги до компетентності «Доброчесність» у кандидатів на відповідні категорії посад державної служби.
За результатами проведеного опитування членів міжвідомчої робочої групи експерти зосередили свою увагу на розробці методології 2-х ключових інструментів оцінювання / перевірки доброчесності: тестуванні та співбесіді.
Серед пропозицій експертів:
оновлення переліку питань: різні питання для різних категорій посад, кейсові питання для перевірки розуміння кандидатами законодавства.
оприлюднення питань без правильних відповідей
створення електронного кабінету для кандидата/адміністратора/члена конкурсної комісії;
оновлення алгоритму оцінювання «Доброчесності» під час співбесіди з кандидатом;
проведення навчання членів конкурсної комісії особливостям застосування оновленої процедури.
Думки експертів стали своєрідним дороговказом, який має допомогти напрацювати нову методологію оцінювання вимоги до компетентності «Доброчесність». Втім, робота на цьому не закінчується. Зокрема, НАДС та НАБУ продовжать спільно напрацьовувати загальний алгоритм оцінювання вимоги до компетентності «Доброчесність» для кандидатів на посади категорії «А».
Нагадаємо, що до складу Міжвідомчої робочої групи увійшли представники НАДС, НАЗК, НАБУ, Центру з питань доброчесності в оборонному секторі (CIDS), проєкту «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR), проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI), міжнародної організації з міграції, офісу підтримки реформ Кабінету Міністрів України. В числі ключових питань, над якими працює Міжвідомча робоча група: оцінювання доброчесності під час відбору кандидатів на посади державної служби та напрацювання єдиних підходів та методології оцінювання такої компетентності, як «Доброчесність.