У 2024 році до українських водойм випущено майже 11 млн екз. цінних видів риб
Велике значення для підтримання сталих запасів риби у водоймах має штучне відтворення цінних представників іхтіофауни. У 2024 році зариблення водойм України здійснювалося за рахунок державного та місцевих бюджетів, благодійних внесків, компенсаційних коштів, громадських організацій і підприємств, які працюють відповідно до Режимів спеціальних товарних рибних господарств.
Загалом протягом минулого року у рибогосподарські водні об’єкти України вселено понад 10,8 млн екз. цінних видів риб – харіуса європейського, лосося дунайського, форелі струмкової, коропа, товстолоба, білого амура та ін.
Зокрема, унікальна кампанія зариблення за рахунок державного бюджету дала можливість поповнити водойми Карпатського регіону понад 283 тис. екз. лососевих видів риб, що на 11 % більше, ніж у попередньому році. Так, уперше за часів незалежності України до водойм Закарпаття вселено 8783 екз. мальків червонокнижного харіуса європейського, вирощеного на рибоводному форелевому заводі «Лопушно» Держрибагентства. Крім того, водні об’єкти басейну Тиси у межах Чернівецької та Закарпатської областей збагатилися 21 400 екз. червонокнижного лосося дунайського (головатиці). Разом із тим водойми одразу чотирьох регіонів – Львівщини, Івано-Франківщини, Закарпаття та Буковини збагатилися 253 тис. екз. мальків струмкової форелі.
Водночас у 2024 році розпочалася масштабна кампанія зариблення водойм за кошти, які отримали місцеві бюджети від спеціального використання водних біоресурсів через прозорі аукціони на промисловий вилов риби. Зокрема, заходи зі вселення водних біоресурсів відбулися на Черкащині (до Кременчуцького водосховища випущено близько 358 тис. екз. товстолоба), Полтавщині (рибні запаси Кременчуцького і Кам’янського водосховищ поповнилися 54 820 екз. товстолоба, р. Ворскла – 7830 екз. товстолоба), Кіровоградщині (до Кременчуцького і Кам’янського водосховищ вселено 31 834 екз. коропа та товстолоба). Загалом за кошти місцевих бюджетів минулоріч у водоймах України оселилося 485 тис. екз. цінних видів риби, що в 17 разів перевищує показник 2023 року.
Зариблення в Режимі спеціальних товарних рибних господарств (СТРГ) у минулому році здійснювали 28 суб’єктів господарювання, якими вселено 9,9 млн екз. різновікової стадії риб, з них 8,2 млн екз. випущено у водойми Одеської області.
Громадськими організаціями, а також за рахунок компенсаційних коштів і благодійних внесків у цей період випущено 187 тис. екз. водних біоресурсів, що вдвічі більше, ніж у попередньому році. Вселення здійснювалися у Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Київській та Полтавській областях.
Систематичне поповнення популяцій водних біоресурсів є стратегічно важливим для рибного господарства, адже це робота на перспективу для забезпечення продовольчої безпеки країни та поліпшення екологічного стану водойм.
Довідково:
У 2025 році передбачено додатковий механізм зариблення українських водойм за рахунок коштів, що надійшли від прозорих аукціонів на промисловий вилов риби як понадстартова ціна. Це дозволить відновити популяції водних біоресурсів і підвищити рибопродуктивність водойм шляхом масового зариблення.
Крім того, спрямування коштів, що генерує галузь, на зариблення природних водойм забезпечить стимулювання розвитку аквакультури, промислового та любительського рибальства. Зокрема, промислові рибалки зможуть забезпечити сталий вилов риби, а суб’єкти аквакультури – вирощувати мальок, маючи гарантований ринок збуту. Водночас масове вселення водних біоресурсів сприятиме розвитку рекреаційного рибальства й туризму в регіонах, заохочуючи рибалок-любителів приїжджати на відпочинок до водойм.