У Києві відбувся перший форум, присвячений захисту державних реєстрів
Понад 120 учасників відвідали форум «Держреєстри Мін’юсту: стратегічне значення, безпека та розвиток» — перший спеціалізований захід, присвячений обговоренню кібербезпеки державних реєстрів та розвитку цифрових сервісів в Україні. Захід відбувся 27 березня у Києві.
Форум став платформою для професійних дискусій за участю провідних експертів у сфері інформаційної безпеки, представників державного та громадського секторів, сектору безпеки й оборони, а також міжнародних та національних партнерів.
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина під час вітального слова підкреслила важливість співпраці заради посилення захисту чутливої інформації громадян, що міститься в державних реєстрах.
«На цьому заході ми можемо проговорити проблемні питання. Це практика, яку ми започаткували у Міністерстві юстиції, і ця практика є надзвичайно продуктивною для нас, адже дозволяє нам отримувати зворотній звʼязок і разом пропонувати найкращі рішення», — зазначила вона.
За її словами, Міністерство юстиції приділяє велику увагу питанням цифрової трансформації та є одним з ключових державних органів в уряді, необхідних для ефективного функціонування демократичної країни. Ольга Стефанішина також подякувала усім причетним за допомогу в подоланні наслідків наймасштабнішої російської кібератаки на державні реєстри 18/19 грудня.
«Такі заходи демонструють важливість обговорень інформаційної безпеки серед фахової аудиторії. Політика держави спрямована на те, щоб покращити доступність цифрових послуг для населення, і ефективність такої політики ми вже бачимо сьогодні — Україна серед світових лідерів, відкритих до цифрової трансформації та активного впровадження змін», — додав голова Держспецзвʼязку Олександр Потій.
На полях форуму відбулися три тематичні дискусії, в межах яких учасники детальніше розглянули аспекти функціонування та захисту державних реєстрів, а також приділили окрему увагу подальшому розвитку цифрових сервісів з урахуванням їхньої стійкості до можливих кіберзагроз.
«Реєстри — це не просто «бази даних». Це серце цифрової держави. Саме завдяки доступу до них громадяни можуть реєструвати бізнес, одружуватися, підтверджувати право власності — без зайвих черг і кабінетів. А отже, довіра до держави починається з надійного захисту її реєстрів», — наголосив президент Фонду Східна Європа Віктор Лях.
Перший заступник Міністерки юстиції Микола Кучерявенко зауважив, що процес напрацювання рішень щодо посилення кіберзахисту відбувається постійно, і міністерство вже передає свій досвід протидії атакам іншим державним відомствам.
«На сьогодні Міністерство юстиції перетворюється на певного донора досвіду — достатньо згадати атаку на «Укрзалізницю». Було зрозуміло, що наймасштабніша атака на державні реєстри наприкінці минулого року точно не буде останньою на державний сектор. Проте ми знаємо куди і як рухатись, аби посилити наші позиції в цьому питанні», — акцентував Кучерявенко.
Виконуючий обовʼязки генерального директора державного підприємства «Національні інформаційні системи» Сергій Липка окремо зупинився на питанні розвитку нової стратегії кібербепезки, рішення якої згодом можна ширше застосовувати у державному секторі.
«Ми вже працюємо над створенням центру моніторингу, який забезпечуватиме відстеження і реагування на кіберзагрози, і хочемо згодом запустити цю систему в цілому по Міністерству юстиції», — заявив він.
Директор директорату електронних реєстрів Міністерства цифрової трансформації Олександр Закусило повідомив, що наразі ведеться робота над запуском «реєстру реєстрів» — спеціального сервісу, який впорядкує наявні реєстри та допоможе ефективніше взаємодіяти між базами даних. Він буде інтегрований із системою «Трембіта».
«За активної участі Мінцифри та допомоги міжнародних партнерів було створено систему «Трембіта», яка поєднує обмін даними між реєстрами. Саме «Трембіта» застосовується для більшості реєстрів, що задіяні в послугах. Наразі вже створено каталог «Трембіти», у якому міститься детальний опис реєстрів та можливості щодо надання послуг. Сподіваюся, цього року ми завершимо роботу над цим проєктом та презентуємо реєстр реєстрів», — зазначив Закусило.
Експерти наголосили на важливості посилення заходів для запобігання витоку чутливої інформації, зокрема шляхом перегляду підходів до взаємодії користувачів із системою та підвищення вимог до осіб із доступом до даних.
Участь в обговореннях взяв 21 спікер. Серед них — народний депутат Ігор Фріс, президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, представник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України Сергій Барабаш, голова комісії Нотаріальної палати України Наталія Козаєва, заступник голови Державної міграційної служби України з питань цифрової трансформації (CDTO) Іван Двойленко, Директор директорату реінжинірингу публічних послуг Міністерства цифрової трансформації Зоряна Стецюк.
Міністерство юстиції щиро дякує спікерам, учасникам та представникам медіа за активну участь у заході, змістовні дискусії та висвітлення важливих питань.
Фотогалерея: https://is.gd/wbQrpV