У пенітенціарних установах запроваджуватимуть терапевтичні спільноти
Сьогодні, 3 квітня, у Міністерстві юстиції України відбулося засідання Другої міжвідомчої робочої групи з питань пілотування першої в нашій країні терапевтичної спільноти на базі Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№ 81)».
У форумі взяв участь заступник Міністерки юстиції Євген Пікалов, керівниця проєкту «На шляху до більш гуманних умов тримання під вартою та скорочення числа повторних правопорушень в Україні» (DECOPRIS) Групи Помпіду Ради Європи Анастасія Угрінчук, низка міжнародних експертів РЄ, національних консультантів та інших фахівців.
Створення терапевтичної спільноти (ТС) є дуже важливим кроком на шляху до забезпечення ефективної реабілітації людей з розладами, пов’язаними із вживанням психоактивних речовин (ПАР). Ця ініціатива об’єднує зусилля задля розвитку гуманного та науково обґрунтованого підходу до лікування й ресоціалізації засуджених із залежністю від ПАР.
Історія терапевтичних спільнот у світі має свою еволюцію ще з середини 20-го століття і почалася у в’язницях США. Наразі питання створення ТС у пенітенціарних установах є надзвичайно актуальним. Зокрема, і в Україні триває процес пошуку моделі запровадження таких спільнот у відповідних національних установах. Апробовану в обраному виправному закладі модель надалі масштабують і в інших пенітенціарних установах.
Учасники заходу відзначили: Україна є лідером серед багатьох держав у плані створення доступу до дієвих інструментів лікування осіб з розладами, пов’язаними із вживанням психоактивних речовин. Адже в системі пенітенціарних установ України є доступ до замісної підтримувальної терапії, програм обміну шприців, інших послуг, що зменшують шкоду від такої залежності. Програми доповнюють послуги з профілактики лікування ВІЛ та туберкульозу, з реінтеграції осіб у місцях неволі, які вживають ПАР.
Проєкт DECOPRIS і група Помпіду надає Україні підтримку саме в розвитку комплексної системи лікування розладів, пов’язаних із вживанням ПАР у місцях позбавлення волі, покращуючи охоплення, якість та ефективність уже наявних програм.
Під час згаданого заходу представлено перші результати започаткованої торік проєктної роботи, експерти презентували концепцію Терапевтичної спільноти й обговорили пов’язані із цією ініціативою практичні питання та виклики.