Україна долучилася до обговорення питань розвитку аквакультури у Середземноморському та Чорноморському регіонах
У місті Іракліон (Греція) відбулася регіональна конференція з аквакультури «Формування майбутнього сталої аквакультури у Середземноморському та Чорноморському регіонах». Захід організовано Генеральною комісією з рибальства у Середземномор'ї (ГКРС) за підтримки ФАО, уряду Греції та Європейського Союзу.
У конференції взяли участь представники понад 30 країн регіону Середземного та Чорного морів. Україну на форумі представляв науковець Інституту рибного господарства, екології моря та океанографії Держрибагентства.
Головна мета заходу – проаналізувати досягнення за десятирічний період реалізації завдань, визначених на попередній конференції, присвяченій «Блакитному росту в Середземноморському та Чорноморському регіонах: розвиток стійкої аквакультури для продовольчої безпеки». Водночас окреслити нові пріоритети та напрями розвитку сектору аквакультури відповідно до сучасних викликів.
Програма конференції складалася з трьох тематичних сесій:
- «Системи виробництва продуктів харчування в аквакультурі сьогодні і завтра»; - «Перехід до екологічно стійких систем виробництва продовольства в аквакультурі»; - «Зміни навігації: стратегії протидії поточним і майбутнім викликам».
Під час заходу було відзначено, що аквакультура у Середземноморському та Чорноморському регіонах демонструє стрімке зростання. Так, за останні десять років виробництво продукції морської та солонуватоводної аквакультури у цих регіонах зросло майже вдвічі, а доходи галузі збільшилися на 74,5 %. Це свідчать про зростання ролі аквакультури у забезпеченні продовольчої безпеки, створенні робочих місць і сприянні економічному розвитку регіонів.
У рамках шести панельних дискусій експерти обговорили широкий спектр питань, зокрема продовольчу безпеку, відповідальні інвестиції в аквакультуру, блакитну трансформацію та добробут гідробіонтів, відновлювальну аквакультуру та стійкість до змін клімату.
Під час обговорень учасники констатували наявність низки проблем, які є актуальними і для українськими аквакультури та потребують вирішення. Зокрема, це потреба:
- у вдосконаленні фінансових механізмів підтримки розвитку аквакультури та реалізації державних програм зі штучного відтворення промислових видів для підтримання чисельності їх природних популяцій та селекції у рибному господарстві;
- у посиленні кооперації наукових установ для вирішення спільних проблем;
- в активному залученні жінок для роботи в аквакультурі;
- у створенні асоціацій виробників продукції аквакультури, які спільними зусиллями зможуть вирішувати проблеми матеріально-технічного забезпечення виробництва, отримувати і справедливо розподіляти кошти державної фінансової підтримки, брати участь у державних і міжнародних заходах, відстоювати свої інтереси в органах правопорядку тощо;
- у визначенні прибережних територій, придатних для ведення аквакультури (AZА - Аllocated zones for aquaculture), де мають бути враховані інтереси всіх користувачів природних ресурсів; впровадження таких зон, у відповідності з Резолюцією ГКРС (GFCM/36/2012/1), є пріоритетним для відповідального розвитку, управління та трансформації сектору аквакультури.
Учасники конференції визначили спільне бачення майбутнього розвитку аквакультури, враховуючи регіональні та глобальні виклики: забезпечення продовольчої безпеки для зростаючого населення планети, зміни клімату, забруднення навколишнього середовища, зменшення біорізноманіття та економічну нестабільність.
Ключовими умовами для сталого розвитку сектору аквакультури визнано формування сприятливих умов для економічного зростання, відповідальне управління у секторі, впровадження інновацій, поглиблення наукових досліджень, забезпечення кліматичної стійкості та добробуту об’єктів культивування.
Більше інформації про подію можна переглянути за посиланням.