Уряд продемонструє рішучість України щодо вступу в ЄС і НАТО, затвердивши Державну антикорупційну програму — Голова НАЗК
Успішність шляху України в Європейський Союз та НАТО напряму залежить від затвердження Кабінетом Міністрів України Державної антикорупційної програми (ДАП), що має відбутися уже найближчим часом. Якісне виконання вимог ДАП забезпечить відповідність України критеріям ЄС за багатьма напрямками. Окрім того, Програма покликана забезпечити ще більшу ефективність роботи антикорупційних інституцій в Україні та їх взаємодію між собою. Про це заявив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков під час публічної дискусії “Антикорупція під час війни: підсумки 2022 року”, яка була організована Антикорупційною ініціативою ЄС та Представництвом Європейського Союзу в Україні
У заході взяли участь керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен та представники антикорупційних органів України: Голова НАЗК Олександр Новіков, т.в.п. Директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Гізо Углава, заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Андрій Синюк, в.о. голови Вищого антикорупційного суду (ВАКС) Олег Павлишин та голова Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Олександр Семенников.
Учасники обговорили результати роботи антикорупційних інституцій та ВАКС у минулому році, а також виклики, з якими вони стикнулися під час воєнного стану.
«Зараз кожен має робити максимум для перемоги України. З перших днів війни НАЗК продовжило не лише виконувати свої прямі обов’язки, а й швидко адаптувалося до умов воєнного стану. Наша команда ідентифікувала понад 24 тисячі фізичних та юридичних осіб, причетних до війни з метою їх подальшого включення до санкційних списків, матеріали НАЗК також допомогли конфіскувати активи екс-президента України Віктора Януковича. Окрім того, ми передали Службі безпеки України дані стосовно 3700 осіб, які діяли в умовах конфлікту інтересів і, можливо, причетні до колабораційної діяльності та державної зради», — зазначив Олександр Новіков.
Голова НАЗК нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення Радою національної безпеки і оборони України було прийнято рішення про призупинення електронного декларування через те, що публічно доступна інформація про декларантів використовувалась росією задля пошуку українських держслужбовців на окупованих територіях. Він також заявив про те, що на початку війни були зафіксовані кібератаки на реєстри НАЗК, через що вони були переведені у хмарні сервіси Amazon у країнах ЄС з метою безпеки. Олександр Новіков додав, що діджиталізація антикорупційних процесів зараз є пріоритетом в роботі Агентства.
«Ми вже маємо найбільший Реєстр декларацій у світі, Реєстр звітності політичних партій, який регулярно оновлюється та якому немає аналогів. Хочу також зазначити, що ДАП передбачає інтеграцію системи eCase MS, яка застосовується Національним антикорупційним бюро та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою, з Єдиною судовою інформаційно-комунікаційною системою у Вищому антикорупційному суді, що значно спростить взаємодію між НАБУ, САП та ВАКС. Справа, яка є в IT-системі не може випадково загубитися, бо комп’ютер неможливо обдурити. Крім того, ми плануємо діджиталізувати більшість процесів пов’язаних з відбудовою України для запобігання будь-яким корупційним зловживанням міжнародною допомогою», — підкреслив Голова НАЗК.
Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС, зазначив, що темпи боротьби з корупцією продовжують зростати, попри війну. «Антикорупційні органи працюють ще вмотивованіше. Українці згуртованіші у боротьбі з корупцією, а НАЗК, НАБУ та САП останнім часом демонструють ще більшу рішучість у досягненні своїх цілей», – додав він.