В усіх регіонах України обговорили, як охопити вакцинацією проти COVID-19 більше літніх людей та медиків


Грудень 03
15:09 2021

Протягом жовтня-листопада в обласних центрах України та місті Києві відбулися круглі столи, присвячені збільшенню ефективності виконання Дорожньої карти вакцинації проти COVID-19 в Україні. 

Нагадаємо, наразі в Україні всі охочі можуть вакцинуватися проти COVID-19. При цьому відповідно до національних та міжнародних стратегій, щеплення передусім мають отримати ті, хто найбільше ризикують захворіти або постраждати від наслідків захворювання, - медичні працівники та літні люди. 

Завданням круглих столів, які відбулися у 25 регіонах України, стало висвітлити приклади успішної співпраці між владою, медичною спільнотою та громадськістю з питань вакцинації від COVID-19 пріоритетних груп  – медпрацівників і осіб 60+. Також розроблені спільні рекомендації для підвищення прихильності до вакцинації від COVID-19 населення області.

Круглі столи відбулися у форматі обговорення за участі керівництва місцевої влади та громад, фахівців МОЗ України, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, Державного експертного центру, представників Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), медичної спільноти та громадськості.

Під час круглих столів представники Бюро ВООЗ в Україні наголосили, що відповідно до глобальних рекомендацій у рамках вакцинації проти COVID-19, до кінця 2021 року має бути вакциновано близько 40% населення кожної країни, а до середини 2022 року — 70% населення кожної країни. Пріоритетними для вакцинації є люди похилого віку. Адже близько 80% померлих від COVID-19 — це люди віком від 60 років. 

Представники Бюро ВООЗ в Україні Вусала Аллахвердієва та Станіслав Гаєвський закликали місцеву владу долучати керівників громад до заходів з підвищення рівня вакцинації в пріоритетних групах. На рівні ОТГ для цього в кожному селі необхідно залучити старост та інспекторів сіл до координації вакцинації на рівні населених пунктів, розмістити інформацію про вакцинацію від COVID-19 у людних місцях, провести зустріч з громадою села із залученням сімейного лікаря, і відповісти на питання населення.

Актуальну інформацію щодо темпів та рівнів вакцинації в Україні та в розрізі регіонів під час круглих столів презентували представники Центру громадського здоров'я МОЗ України. 

Як розповів Олександр Заіка, керівник національної програми імунізації Центру громадського здоров’я та радник міністра охорони здоров’я з питань імунізації на громадських засадах, станом на 24 листопада, Україна перетнула чергову психологічну межу в 10 млн вакцинованих двома дозами українців. Загалом провели всього вже 23 мільйони щеплень. В Україні всього діє понад 3 300 пунктів вакцинації, які співпрацюють з НСЗУ. При цих пунктах є мобільні бригади. 

В цілому у світі Україна займає 44 місце. За кількістю проведених щеплень в регіонах України лідирує місто Київ. 

“У Києва найвищі показники, в тому числі й щодо вакцинації людей категорії 60+. Станом на 22 листопада майже 70% літніх людей було щеплено принаймні однією дозою. Високий рівень вакцинації й серед столичних освітян - через відсутність щеплення проти COVID-19 від роботи відсторонено лише 0,1% викладацького складу в комунальних закладах освіти», - зауважила під час круглого столу 23 листопада заступниця голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко.

Питання безпеки та ефективності вакцин під час круглих столів висвітлювали у своїх доповідях представники НТГЕІ Федір Лапій та Леся Ющенко, а також представники ДЕЦ Тетяна Башкатова та Валерія Васильєва. 

Як зазначив Федір Лапій, голова НТГЕІ, невакциновані українці потрапляють в лікарню з COVID-19 в 7 разів частіше, ніж вакциновані. Серед європейських країн спостерігається зниження захворювання і значне зниження смертності під час третьої хвилі, а в Україні і захворюваність, і смертність є значно вищою, ніж під час попередніх хвиль.

Тетяна Башкатова, директор Департаменту фармаконагляду ДЕЦ МОЗ України наголосила, що загальна частота випадків несприятливих подій після імунізації (НППІ) не перевищує 0,1%. Серед НППІ найчастіше фіксуються: підвищення температури, місцеві реакції (біль, гіперемія, набряк м’яких тканин в місці введення), головний біль, міалгія, загальна слабкість, нездужання. Це відповідає світовим даним, профіль вакцини для профілактики COVID-19 сприятливий. Жодного летального випадку внаслідок вакцинації в Україні не зафіксовано. 

Володимир Біруля, радник міністра охорони здоров'я, керівник комунікаційного центру вакцинації від COVID-19, наголосив на ролі надійних джерел інформації про користь вакцинації та ризики й тяжкі наслідки захворюваності на  COVID-19.

“Дуже важливо, щоб усі телеканали, не тільки центральні, знаходили можливість транслювати соціальну рекламу з приводу щеплень, тому що це дієво. Це 5 секунд в ефірі ввечері, і всі — і люди, що працюють, і пенсіонери — чують і бачать регулярно. Це дає свій позитивний ефект,” - сказав під час круглого столу, присвяченому вакцинації у Київській області, Сергій Мартинчук, регіональний координатор з організації вакцинації від COVID – 19, лікар-епідеміолог КНП КОР «Київський обласний центр громадського здоров’я”. Захід, присвячений Київщині, завершив серію з 25 круглих столів, які відбулися в регіонах України.

Круглі столи стали містком між регіонами. Під час заходів модератор Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГС “Коаліція за вакцинацію” оприлюднив ключовий досвід регіонів, який корисно буде поширити в інших регіонах.

Наприклад, активні лікарі використовують свій профіль у соціальній мережі, щоб закликати населення, у тому числі своїх пацієнтів, вакцинуватися (аватарки «Я вакцинуюся», пости тощо). У низці регіонів проводяться зйомки з реанімаційних відділень, ролики публікуються у соцмережах, і це стимулює людей вакцинуватися. Ще одним прикладом є створення ради Голів ОТГ при обласній раді, яка стала майданчиком для обміну досвідом між ОТГ щодо мотивації людей щепитися. Серед інших успішних заходів - долучення листонош до розповсюдження інформації про пункти щеплення у віддалених районах, включення квартальних (відповідальних за квартал) за поширення інформації про вакцинацію та місця вакцинації, налагодження вакцинації в Центрі адаптації для безпритульних людей та тих, хто звільнився з місць позбавлення волі. Дієвою є робота священник з парафіянами, розміщення пунктів щеплення в кроковій доступності від церков. Зокрема, священники запрошують на збори старост із громадами, де говорять про вакцинацію. 

Перегляд круглих столів доступний за посиланнями:

Круглі столи відбувалися в рамках адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу. Адвокаційна кампанія спрямована на покращення інформованості серед пріоритетних груп населення щодо вакцинації від COVID-19 і створення додаткових можливостей для досягнення високих охоплень серед медичних працівників і літнього населення.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Нові факти у прориві фронту на Харківщині: екскомандувача ОТУ «Харків» затримано

Прочитайте повну статтю

Керівництво Мін’юсту провело зустріч з представниками Ради Європи

Прочитайте повну статтю

Президент України присвоїв звання Героя України чотирьом нацгвардійцям

Прочитайте повну статтю

Одна людина загинула, семеро поранені внаслідок масованого російського удару по Костянтинівці

Прочитайте повну статтю

Поліція Київщини затримала групу зловмисників

Прочитайте повну статтю

Володимир Зеленський присвоїв двом прикордонникам звання Героя України з врученням ордена «Золо...

Прочитайте повну статтю

Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?

Прочитайте повну статтю

Рада суддів України розглянула звернення зборів суддів Господарського суду міста Києва

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь