Вилучення декларацій з відкритого доступу: хто має право ініціювати?
Незабаром буде відновлено публічний доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр). Законом про відновлення декларування передбачено, що на період до припинення або скасування воєнного стану у відкритому доступі не відображатимуться декларації певних категорій суб’єктів декларування. Їх Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вилучатиме з відкритого доступу після отримання відповідного подання.
Ініціатором вилучення декларацій з публічної частини Реєстру декларацій є:
1) керівник (за наявності повноважень заступник керівника) державного органу центрального рівня стосовно субʼєктів декларування:
2) сільський, селищний голова, міський голова або секретар сільської, селищної, міської ради ради, голова (заступник голови за наявності повноважень) районної у місті ради, районної ради, обласної ради стосовно суб’єктів декларування:
3) начальник (заступник начальника за наявності повноважень) Генерального штабу Збройних Сил України стосовно:
4) Голова (заступник Голови за наявності повноважень) Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, інших військових формувань стосовно:
5) Голова (заступник Голови за наявності повноважень) Національної поліції України стосовно:
6) керівники (заступники керівників) розвідувальних органів стосовно:
7) керівники (заступники керівників) інших органів інших державних органів, інших військових формувань, які уповноважені вести облік суб’єктів декларування, зазначених у частинах 7 – 14 ст. 45 Закону, та осіб, відряджених до таких органів.
Увага! Подання про вилучення декларацій з Реєстру залишається без розгляду НАЗК у разі підписання його особою, яка не мала права його підписувати (не є суб’єктом подання), а також у разі, якщо до подання не долучено копію наказу про уповноваження заступника керівника органу на підписання подання (у разі підписання подання заступником керівника).
Звернення декларантів, направлені до НАЗК з проханням вилучити їх документи з відкритого доступу Реєстру декларацій, залишаються без задоволення!
Розберемо кілька практичних прикладів та роз’яснимо як потрібно вчинити:
Приклад 1
Суб’єкти декларування – працівники Володимир-Волинської державної податкової інспекції Волинської області мають підстави відповідно до Закону на вилучення декларацій з відкритого доступу. Керівник Володимир-Волинської ДПІ (за наявності підстав) надає інформацію до ГУ ДПС у Волинській області, яке, в свою чергу, передає відповідну інформацію до Державної податкової служби України.
В подальшому Державна податкова служба України за підписом Голови або його заступника (за наявності повноважень) направляє до НАЗК подання про вилучення декларацій з відкритого доступу.
Приклад 2:
Суб’єкти декларування – працівники Карпатського лісового офісу ДП «Ліси України» мають підстави відповідно до Закону на вилучення декларацій з відкритого доступу. Керівник (директор) Карпатського лісового офісу (за наявності підстав) надає інформацію до ДП «Ліси України», яке, в свою чергу, передає відповідну інформацію до Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентство).
В подальшому Держлісагентство за підписом Голови або його заступника (за наявності повноважень) направляє до НАЗК подання про вилучення декларацій з відкритого доступу.
Приклад 3:
Субʼєкти декларування – працівники Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, яке входить до складу районної державної адміністрації, мають підстави відповідно до Закону на вилучення декларацій з відкритого доступу. В такому випадку керівник Управління надає інформацію Голові районної державної адміністрації і саме Голова (заступник Голови) направляє до НАЗК відповідне подання про вилучення декларацій з відкритого доступу.
Приклад 4:
Колишній депутат районної ради склав повноваження у минулому році та після цього не виконував обов’язки особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, разом з тим він має підстави на вилучення декларацій з публічної частини Реєстру. В такому випадку він може звернутися до голови районної ради, де він виконував повноваження, а голова (заступник голови) районної ради, за наявності підстав, направляє до НАЗК подання про вилучення декларацій колишнього депутата з відкритого доступу.
Приклад 5:
Працівник Міністерства мобілізований до лав ЗСУ. Відповідне подання про вилучення його декларацій з відкритого доступу до НАЗК направляє начальник (заступник начальника) Генерального штабу Збройних Сил України.
Додаткова інформація щодо вилучення декларацій з відкритого доступу міститься за посиланнями: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/vidnovlennya-e-deklaruvannya-yak-vyluchyty-deklaratsiyu-z-vidkrytogo-dostupu/ та https://nazk.gov.ua/uk/novyny/vyluchennya-deklaratsiyi-z-vidkrytogo-dostupu-chy-bude-konflikt-interesiv-u-posadovtsya-yakshho-vin-pidpyshe-i-napravyt-do-nazk-podannya-na-vyluchennya-svoyeyi-deklaratsiyi/