Вперше в історії в рішеннях міжнародного рівня прозвучали тези про відмову від використання вугілля
Про це розповіла заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук під час круглого столу «Життя після Глазго. Висновки після події та наступні кроки світової та української спільноти щодо зміни клімату».
«Конференція Сторін із зміни клімату в Глазго СОР26 - це переговори, де намагаються вирішити питання глобального рівня. І цього року, вперше в історії саме в текстах рішень Кліматичного саміту прозвучали тези про відмову від використання викопного палива, яке продукує найбільше викидів парникових газів, та припинення надання неефективних субсидій на нього. Сторони також дійшли згоди щодо запровадження міжнародних ринкових та неринкових механізмів співпраці за статтею 6 Угоди. Це дало старт механізмам міжнародної торгівлі зі скорочення викидів парникових газів. Тепер це можуть бути контракти як на рівні підприємств, так і на рівні держав. Україна розраховує, що ці механізми сприятимуть реалізації проєктів енергоефективності та модернізації в низці секторів економіки. Окрім цього, було прийнято рішення про призначення наглядової ради, яка почне роботу в лютому 2022 року і буде контролювати всі ці процеси», - повідомила Ірина Ставчук.
За словами заступниці Міністра багато приватних компаній на міжнародному рівні долучається до кліматичних ініціатив, відходять від фінансування проєктів викопного палива та планують свої політики декарбонізації до середини століття.
Також пані Ірина відмітила, що в рамках СОР26 в Глазго був підтверджений обов'язок розвинених постіндустріальних країн виконувати спільну ціль щодо надання 100 мільярдів доларів для підтримки декарбонізації економік країн, що розвиваються. Та було розпочато процес визначення нової глобальної мети у сфері фінансів, який триватиме до 2024 року. Передбачається, що нова ціль по фінансах має бути більше ніж 100 мільярдів доларів і наступні 4 роки країни будуть рухатися в цьому напрямку.
«Неможливо вирішити проблему зміни клімату лише на рівні міністерства, це мають бути спільні дії державної та місцевої влади, бізнесу, муніципалітетів та усіх громадян. Ми всі маємо стати частиною вирішення цієї проблеми та разом шукати шляхи для її подолання. Коли ми починали процес оновлення нашого національно визначеного внеску, велись дуже складні дискусії з представниками бізнесу. І тому мені дуже приємно, що зараз ми дійшли до того етапу, коли можемо спільно з ними обговорювати як саме ми будемо реалізовувати НВВ2. І дуже тішить, що бізнес також ставить перед собою ціль по декарбонізації. Сподіваюсь, що в такій конструктивній атмосфері ми будемо продовжувати на рівні держави нашу співпрацю, знаходити разом правильні рішення щодо фінансування процесу декарбонізації і матимемо змогу реалізувати все, що заплановано», - підсумувала Ірина Ставчук.