Як нові правила визначення відновлюваного водню можуть вплинути на ринок
Пізно ввечері 20 травня Європейська комісія опублікувала правила, згідно з якими транспортне паливо небіологічного походження, включаючи водень, вважається відновлюваним. Критерії суворі, незважаючи на лобіювання самої галузі, пишуть Корінна Клессманн, Фелікс фон Блюхер і Мальте Гепхарт.
Корінна Клессманн — директор з питань енергетики, сталого розвитку та інфраструктури консалтингової компанії Guidehouse. Фелікс фон Блюхер – старший консультант, а Мальте Гепхарт – заступник директора з енергетики, сталого розвитку та інфраструктури.
20 травня ц.р. Європейська комісія опублікувала довгоочікуваний проект делегованого акту, який визначає детальні правила визначення відновлюваного транспортного палива небіологічного походження (RFNBO). Ці правила визначать вимоги до палива, такого як водень, яке буде вважатися повністю відновлюваним.
Поки що ці правила стосуватимуться лише відновлюваного водню в транспортній сфері. Проте, згідно з минулорічним переглядом директиви про відновлювану енергетику, запропонованою Європейською комісією, вони, ймовірно, будуть поширені на інші сектори кінцевого споживання в майбутньому, такі як промисловість.
Давайте детальніше розглянемо основні положення та зміни в порівнянні з попередніми версіями.
Правила обліку електроенергії від безпосередньо підключених установок, як повністю відновлюваної
Якщо електролізер і відновлювана установка підключені через пряму лінію або є частиною однієї установки, то відновлювану установку необхідно ввести в експлуатацію не раніше ніж за три роки до електролізера.
Цей трирічний період забезпечує більшу гнучкість для розробників проектів, відображаючи тривалі терміни виконання проектів вітрової енергетики.
Правила обліку електроенергії, відібраної з мережі, як повністю відновлюваної
Якщо електролізер розташований у зоні торгів, де частка відновлюваної електроенергії перевищує 90%, водень автоматично вважається повністю відновлюваним, але максимальна кількість годин повного навантаження обмежена тим самим відсотком.
В іншому випадку застосовуються три основні вимоги, визначені в Директиві щодо відновлюваної енергії 2018 року: а) принцип доповнюваності, б) тимчасова кореляція та в) географічна кореляція.
Принцип доповнюваності
Відновлювана електроенергія, отримана для виробництва відновлюваного водню, має бути «додатковою» до існуючого виробництва відновлюваної електроенергії.
Без цього, виробництво водню потенційно може збільшити викиди парникових газів (які потрібно було б заощадити в іншому місці в рамках Схеми торгівлі викидами Європейського Союзу EU ETS), оскільки це створює додатковий попит на електроенергію, що може призвести до збільшення виробництва електроенергії на викопному паливі.
Положення за замовчуванням для демонстрації додатковості полягає в тому, що виробники водню повинні отримати (щонайменше) еквівалентну кількість відновлюваної електроенергії через угоди про закупівлю електроенергії (PPA) з несубсидованими відновлюваними установками, введеними в експлуатацію не раніше ніж за три роки до електролізера.
До 1 січня 2027 року та для збільшення потужності, електроенергію можливо буде отримувати з існуючих установок із відновлюваних джерел енергії, стимулюючи розвиток ранніх проектів.
Положення щодо доповнюваності не змінилися порівняно з витоком делегованого акту, поширеного у квітні. Зацікавлені сторони водневої промисловості різко розкритикували їх, як занадто обтяжливі.
Які наслідки цих положень?
Після перехідного періоду виробникам відновлюваного водню необхідно буде отримувати та оплачувати відновлювану електроенергію з нових і несубсидованих установок, забезпечуючи тим самим відповідне збільшення потужностей.
Витрати будуть оплачуватися зобов'язаними сторонами за зобов'язанням транспортного палива та передаватися споживачам. Обов'язкове використання контрактів PPA, ймовірно, дасть сильний поштовх ринку PPA з відновлюваних джерел енергії.
Це також може обмежити охоплення ринку відновлюваного водню, оскільки виробники водню будуть конкурувати з іншими постачальниками за обмежену кількість установок відновлюваної енергетики та контракти PPA. Наявність і ціна таких РРА визначать доступність відновлюваного водню, особливо в короткостроковій перспективі.
Можна очікувати, що виробництво відновлюваного палива переміститься в регіони з багатим потенціалом відновлюваних джерел енергії, такі як Північне море, Південна Європа або регіон Близького Сходу та регіону MENA.
Перевага транспортного палива на основі водню, такого як електронний метанол або електронний гас, полягає в тому, що їх легше транспортувати і менше інфраструктурних обмежень, ніж для чистого водню.
Проблема пошуку відповідних PPA стане набагато більшою, якщо вимоги додатковості будуть поширюватися на використання водню в промисловості (наприклад, у сталі), перехід якої на водень залежить від наявності водневої інфраструктури та значних державних субсидій.
З макроекономічної точки зору, вимоги доповнюваності призведуть до економії парникових газів, лише якщо частка відновлюваних джерел енергії та цільові показники на системному рівні будуть відповідно збільшені.
Це відображено в плані дій Комісії REPowerEU, який пропонує збільшити європейський цільовий показник щодо відновлюваних джерел енергії на 2030 рік з 40% до 45%.
Тимчасова кореляція між виробництвом водню та виробництвом електроенергії з відновлюваних джерел має на меті забезпечити синхронізацію обох. За кожну календарну годину споживана електроенергія повинна:
Хоча перші два варіанти були частиною попередніх витоків, останній варіант є новим. Як були встановлені цінові пороги, залишається незрозумілим, але вони надають додаткову гнучкість для виробників водню.
Основне обгрунтування полягає в тому, що в часи відносно низьких спотових ринкових цін поставки електроенергії не є рідкісними, ситуація, як правило, спричинена подачею відновлюваних джерел енергії.
Ця системна перспектива корисна для інших проблемних критеріїв часової кореляції. Вимагання суворої тимчасової кореляції між відновлюваними активами, які укладаються за контрактом і виробництвом водню створило б оперативні проблеми із сумнівними макроекономічними вигодами.
Погодинне узгодження замінюється на щомісячне до кінця 2026 року, тим самим усуваючи тимчасові обмеження протягом цього перехідного періоду.
Однак цей виняток не застосовується, якщо водень отримує підтримку виробництва. Імовірно, це відображає існуючі вимоги керівних принципів державної допомоги для клімату та енергетики.
Вимоги щодо доповнюваності та тимчасової кореляції, описані вище, не застосовуються, якщо електролізер споживає електроенергію в періоди перерозподілу, тобто коли відновлювані джерела енергії згортаються. У цьому випадку еквівалентна кількість електроенергії вважається повністю відновлюваною, але незрозуміло, як це буде реалізовано.
Географічна кореляція спрямована на те, щоб виробники водню не могли фізично отримувати електроенергію з відновлюваних джерел через перевантаження електричної мережі.
У делегованому акті зазначено, що електролізери та установки відновлюваних джерел енергії мають бути розташовані в тих самих зонах торгів, суміжній офшорній зоні торгів або сусідній зоні торгів з однаковими або вищими ринковими цінами на день вперед.
Останнє означає, що «вузькі» місця в мережі не обмежують напрямок імпорту електроенергії. Проте країнам-членам дозволено вводити додаткові критерії щодо розташування електролізерів.
Загалом критерії делегованого акту залишилися досить жорсткими, незважаючи на спротив важкої промисловості.