Як порахувати доходи від управління арештованими активами?
Днями в медіа з‘явилась інформація про те, начебто АРМА «не знає», скільки отримує державний бюджет від управління російськими активами.
З огляду на важливість теми, варто надати пояснення з цього приводу.
Неможливість вирахувати доходи від управління саме російськими активами пов’язана не з тим, що в АРМА відсутня інформація про перераховані державі кошти, а виключно з тією обставиною, що Національне агентство не володіє повною інформацією про російське походження арештованих активів. Це об’єктивна ситуація, адже АРМА не має доступу до матеріалів слідства і керується виключно даними, зазначеними в судових ухвалах, які часто не містять ідентифікаторів для визначення кінцевих бенефіціарних власників. Про складність проблеми ідентифікації російських арештованих активів АРМА неодноразово заявляло публічно, зокрема тут: https://bit.ly/3ALBmLH
У тих випадках, коли Агентство має відповідну інформацію, ми зазначаємо про це в офіційних повідомленнях. Однак сформувати вичерпний перелік російських активів наразі неможливо через брак необхідних відомостей та відсутність в АРМА повноважень отримувати/витребувати їх в інших органів. Зрештою, головне завдання АРМА – зберігати вартість активів, що ніяк не пов’язано з особами їх власників.
Окремо наголошуємо, що доходи, які перераховують відібрані АРМА управителі - надходження до бюджету лише від одного шляху управління, а саме управління шляхом передачі активів підприємцям у комерційне використання на основі договору. АРМА неодноразово публічно пояснювало (https://bit.ly/3idLlDd), що мета передачі активів управителям полягає у тому, щоб їх економічна вартість зберігалася на час дії арешту, активи «працювали» у легальному економічному обороті, а управителі інвестували в них, зберігали робочі місця, сплачували податки тощо.
З огляду на проблемність усіх арештованих активів, надскладною задачею для управителя є відновлення роботи арештованих об’єктів та їх утримання, не кажучи про генерування великих прибутків для держави. Тому ефективність цього шляху управління слід вимірювати не сумами надходжень до бюджету, а спроможністю зберігати та, за можливості, збільшувати вартість активів, яка вимірюється мільярдами гривень.
Разом з тим, АРМА здійснює управління арештованими активами також шляхом реалізації майна на відкритих торгах. В умовах війни з рф цей шлях приносить значно більше користі бюджету країни, адже завдяки власній ініціативі Нацагентство купує на кошти від продажу військові облігації, тобто фінансує оборонні потреби держави.
Станом на сьогодні тільки арештованого російського майна (той випадок, коли АРМА має інформацію про російське походження активів) реалізовано на майже 1 мільярд гривень. У тому числі за рахунок цих коштів Агентство перерахувало до бюджету понад 750 млн грн лише протягом кількох останніх місяців (452 млн – військові облігації, 300 млн – перерахування на потреби ГУР МО за рішенням суду). Крім того, минулого тижня уряд погодив купівлю облігацій ще на 300 млн грн.