Як штучний інтелект змінив державні послуги, оборону, освіту й медицину у світі — дослідження
Головною причиною такого стрибка є те, що країни створюють локальні великі мовні моделі, які допомагають їм розробляти якісні ШІ-продукти для державного сектору, медицини, оборони, освіти та сільського господарства.«Розвиток штучного інтелекту — один із наших пріоритетів зараз. Ми впроваджуємо ШІ в різні проєкти та сфери: від освіти до дефенс-тек. Завдяки цьому ми можемо стати ще швидшими та ефективнішими як держава. Саме тому мета цього року — максимально пришвидшитися й інтегрувати ШІ в проєкти. Для цього нещодавно запустили WINWIN AI Center of Excellence. Одне із завдань центру — запуск національної LLM. Вона стане основою для якісної розробки державних продуктів та пришвидшить інтеграцію штучного інтелекту в український бізнес», — зазначив Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації України.
Велика мовна модель (LLM) є видом штучного інтелекту, який працює за принципом людського мозку й може не лише аналізувати тексти, а й генерувати нові. Мовні моделі стають основами для роботи чатботів зі штучним інтелектом, як-от ChatGPT, Gemini та DeepSeek.Щоб модель видавала текст, її попередньо навчають на великій кількості інформації. Особливістю національних моделей є те, що вони, на відміну від англомовних чатботів типу ChatGPT, створені на даних національними мовами локальних країн, наприклад, французькою, болгарською тощо.
Автори дослідження проаналізували 18 макрорегіонів у світі, що представляють 85% світового населення, і виявили ключові переваги створення моделей локальними мовами.
Досвід багатьох країн показує, що великі мовні моделі:
Розробивши національні моделі, країни створюють AI-асистентів та спеціалізовані чатботи для громадян — лікарів, школярів, фермерів, держслужбовців та інших спеціалістів і груп населення.
Ознайомлютеся з дослідженням «Національні великі мовні моделі» за посиланням.Дослідження проведене українською ШІ-спільнотою на чолі з технологічною компанією OpenBabylon, спільнотою lang-uk та Українським католицьким університетом.